Sábado, 30/5/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Super ushqime te cilat duhet ti perfshijme ne jeten tone !?

Super ushqime te cilat duhet ti perfshijme ne jeten tone !?

Super ushqime te cilat duhet ti perfshijme ne jeten tone !?

*Limoni
1. Ndihmon detoksikimin dhe tretjen
2. Djeg yndyrerat dhe shpejton humbjen e peshes.
3. I pasur me Vitamine C.
4. Largon konstipacionin (kapsllekun).
5. Rriten vleren alkaline te trupit.

*Avokado
1. Eshte e pasur me yndyrera te shendetshme dhe mundeson djegjen e yndyrerave trupore dhe renien ne peshe.
2. Parandalon dhe mjekon artritin.
3. Redukton dhe freskon moshen.
4. E pasur shume me Vitamina A,C,K dhe B6.
5. E pasur shume me fibra, kalium dhe acid folik.

*Xhenxhefili
1. Largon ftohjet dhe griperat
2. Perdoret ne renie ne peshe dhe detoksikim.
3. E pasur me magnez dhe lehteson dhembjet muskulore.
4. Redukton inflamacionin (ndezjen)
5. Lehteson dhembjet migrenoze dhe kokedhembjet.

*Arra Kokosi
1. Pershpejton renien ne peshe.
2. Ule kolesterolin ne gjake.
3. Ndihmon ne trajtimin e diabetit.
4. Perdoret ne permiresimin e tretjes.
5. Eshte nje freskues i lekures.
6. E pasur me proteina dhe kalcium.

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD/mjeksiaislame/

 

(Visited 84 times, 1 visits today)
Top