Domingo, 1/8/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Supa e quajtur “Telbine” hahet kur je i merzitur, i trishtuar, i brengosur e i hidheruar

Supa e quajtur “Telbine” hahet kur je i merzitur, i trishtuar, i brengosur e i hidheruar

telbinaSupa e quajtur “Telbine”, hahet kur je i merzitur, i trishtuar, i brengosur e i hidheruar, qofte nga ndonje fatkeqesi, vdekje e te afermit, etj. Aisha, gruaja e Pejgamberit (salallahu alejhi ue selem) urdheronte qe kjo supe, e cila quhet “telbine”, t’i pergatitej te semurit dhe te hidheruarit qe kishte humbur nje te aferm, dhe thoshte: “Kam degjuar te Derguarin e Allahut (salallahu alejhi ue selem) te thote: “Telbinia qeteson zemren e te semurit dhe largon nje pjese te merzitjes se tij.” [Buhariu, Muslimi, etj].

 

 

Materialet:

30 gram vaj ulliri (ekstra të virgjër)
2 lugë miell elbi,
Ujë,
Kripë,
Nëse e dëshironi mund te shtoni edhe pak mjaltë,
Sipas deshires dhe shijes mund te shtohen edhe ndonje erëz si trumzë, qimnon, nenexhik etj.

Përgatitja:

Në një enë për gatim shtohet vaji i ullirit,
pasi qe te nxefët pak shtohet mielli i elbit,
pastaj dal nga dale shtohet uji duke e perzier,
pastaj shtohet pak kripë,
nëse dëshironi mund të shtoni edhe ndonjë erëze të preferuar dhe mjalt.

(Visited 521 times, 1 visits today)
Top