Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Stop pije energjike fëmijëve!

Stop pije energjike fëmijëve!

Stop pije energjike fëmijëve!
Një grup studiuesish të shëndetit ka bërë thirrje për shitjen e pijeve energjike tek fëmijët pasi një studim zbuloi se këto produkte përmbajnë më shumë se 2 lugë çaji sheqer – tre herë më shumë se sa sasia ditore që një i rritur duhet të konsumojë.
Kërkimi zbuloi se fëmijët e pijë këtë sepse mendojnë se u rrit performancën dhe i bën të studiojnë më shumë në shkollë. Por produkti nuk ka asnjë efekt të tillë përveç se i bën ata të varur ndaj kafeinës dhe rrit obezitetin.
Profesor Graham MacGregor, kryetari i Action on Sugar dhe profesor për mjekësinë kardiovaskulare pranë Universitetiti Mbretëresha Mari në Londër thotë: “fëmijët janë të bindur se këto pije rritin performancën e tyre në shkollë. Në fakt e gjitha çka ato bëjnë është obeziteti dhe shfaqja e diabetit të llojit të dytë. Sasia e sheqerit që këto pije përmbajnë shkakton kariesin tek dhëmbët e fëmijëve.”
Për të gjitha këto arsye ne duhet t’i mbrojmë fëmijët dhe të mos i lejojmë ata të konsumojnë këto produkte.

(Visited 288 times, 1 visits today)