Sábado, 4/2/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Stankoviq: Organet shtetërore do të vendosin për vizitën e minstrave kosovar në Luginë

Stankoviq: Organet shtetërore do të vendosin për vizitën e minstrave kosovar në Luginë

Kryetari i Trupit Koordinues për Preshevë, Bujanoc dhe Medvegjë Zoran Stankoviq ka thënë se organet shtetëore në përputhje me ligjin, do të marrë vendim përfundimtar për vizitën e minitrave kosovar në Serbinë jugore.

ferid agani

“Çdo kush ka të drejtë të kërkoj dhe vizitoj secilën pjesë të shtetit tonë” ka thënë Stankoviq, duke komentuar kërkesën e ministrave Kosovar që gjatë këtij muaji të vizitojnë Luginën e Preshevës.

Sipas tij, ekzistojnë organe shtetërore të caktuara të cilët vendosin dhe do të marrin vendimin përfundimtar rreth kësaj vizite.

“Nëse kërkesa e politikanëve Kosovar bëhet në organet kompetente të organeve shtetërore, atherë ata do të marrin vendim në përputhje me ligjin dhe do ta informojnë publikun” ka thënë Stankoviq.

Kërkesa ka bërë, ministrja e Integrimeve Evropiane, Vlora Çitaku, ai i financave Besim Beqaj si dhe ministri i Shëndetësisë Ferid Agani. /presheva/