Sábado, 16/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Spinaqi një mbrojtës i mirë ndaj kancerit

Spinaqi një mbrojtës i mirë ndaj kancerit

spinaqi

Rëndësia që ka spinaqi në organizmin tonë është e vështirë për tu përcaktuar me saktësi, sipas studimeve dëshmohet se ndër të tjera ai mbron nga kanceri. Studimet kanë zbuluar se redukton rrezikun nga kanceri për, madje 34 për qind.

Spinaqi është një bimë që është e pasur me vitaminat A dhe C, fibrat, acidi folik, magnezi dhe 13 flavonoide të ndryshme ndihmojnë në luftën kundër kancerit. Këto janë përbërës që një ndikim të theksuar e kanë në luftën e kancerit të të zorrës së trashë, mushkërive dhe të gjirit, ndërsa është dëshmuar se është jashtëzakonisht efikas në parandalimin e kancerit agresiv të prostatës.

(Visited 43 times, 1 visits today)
Top