Quinta-feira, 23/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

SISTEMI IMUNITAR NDIKON MBI KUJTESEN

SISTEMI IMUNITAR NDIKON MBI KUJTESEN

imuniteti

Aktiviteti i sistemit imunitar ndikon në kujtesë dhe funksionet e tjera njohëse. Kështu ka rezultuar nga një studim i Universitetit të Exter, i publikuar në revistën “Rejuvenation Research”. Në studim janë marrë rastet e 700 personave që jetonin në Itali dhe SHBA.

Nga analizimi i kujtesës dhe funksioneve të tjera njohëse, studiuesit kanë arritur të zbulojnë se gjeni CCR2, i njohur si biomarkues i sistemit imunitar, lidhet me kujtesën. Sipas studiuesve, zbulimi tregon se sistemi imunitar është i lidhur me ndryshimin e pllakëzave beta-amiloidi, që janë shkaqet kryesore të sëmundjes së Alzheimer .

(Visited 100 times, 1 visits today)
Top