Sexta-feira, 7/10/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Sinoziti ? Largohet me një mënyre popullore…

Sinoziti ? Largohet me një mënyre popullore…

sinoziti
Ju mund të blini ilaçe sa të doni, por sinusiti ka vetëm një mënyrë për ta luftuar. Fjala është për atë popullore, mjaft të thjeshtë: Ujë me kripë deti.

Po, po. Mjafton vetëm një gotë ujë e përzier me kripë te pa jodizuar dhe do të shihni sesi kjo terapi do të funksionojë menjëherë.

Kjo mund të duket si një “ilaç i gjyshes”, por tani rreth tij ka edhe një vërtetim shkencor.

Dhe efikasiteti i tij është demonstruar në fakt edhe nga një studimi amerikan i ndërmarrë nga Universiteti i Visconsinit.

Sipas tij, uji me kripë paraqet një efekt pothuajse të menjëhershëm për të liruar kanalet e zëna të hundës dhe nga shtypja e shkaktuar prej sinusitit.

Do të mjaftonin vetëm dy gota në ditë.

Eshtë një mënyrë, e cila paraqitet funksionale, si për të rriturit, ashtu edhe për fëmijët, madje edhe për ata shumë të vegjël.

Sekreti i saj qëndron pikërisht në faktin se pastrimi me ujë dhe kripë, mbron dhe ushqen mukozat që rreshtohen në zgavrën e hundës, ndërsa arrin deri te muret e sinuseve. Duke ndihmuar kështu për të pastruar të gjithë zonën e hundës, e cila çdo ditë është e ekspozuar ndaj të gjitha llojeve të mikrobeve, smogut apo pluhurit.

Me lehte munde ta perdorni duke vendosur ujin e kriposur ne pikatore dhe pastaj disa here ne dite te hudhni nga disa pika uje ne cdo vrime te hundes.

Ja si pergatitet saktesishte:
Eshte e rendesishme ne mjekesine alternative te dihen rregullat, e pregatitjes se ilacit,menyra e perdorimit,dhe personi qe perdor mjekimet popullore duhet te kete kujdes nga reaksionet dhe alergjite per cdo lloj semundje.Ne fillim merre nje ene dhe ne te hedh 1 filxhan caji me uje te cilin e vlon ate dhe pastaj hedh gjysem luge gjelle me kripe te pajodizuar dhe nje i hidhet dhe 1 maje luge kafeje sode buke,’e rendesishme eshte qe uji te jete i distiluar-i zier,qe te jape efektin e saj’ pastaj e heq nga zjarri dhe e le te ftohet ,te vaket pakez mund ta perdoresh me pikatore ne hunde,mirpo me e keshillueshme dhe e mireqene dhe per efektin e saj te dobishem eshte menyra e thithjes me hunde ku e kthen ujin e vaket ne dore njesoj sikur mer abdest shtrihesh ne te dy krahet qendron 1 min shtrire pa e vendosur koken tek jastuku ne menyre qe uji me kripen te beje zbutjen e flagrave te hundes dhe kalimin tek e ujit te kripur te sinusi qe ndodhet midis dy vetullave dhe tek sinusi me poshte saj, dhe pastaj ngrihesh dhe ben fryrjen e hundes ben nxjerrjen e ujit te kripes.
Kjo terapi perdoret edhe kur je me grip ku thithet sasi e paket e ujit, perdoret 3 here thithje e ujit ose deri sa te ndjeje personi se ka tani me lehtesim te gjendjes.
terapia perdoret 7 dit rresht 1 ose 2 here ne dite,nuk ka efekte anesore.
Kujdes uji duhet te zihet mire, sepse ne te kunderten do te krijohej nje bllokim edhe me i tepert i sinozitit pershkak infektimit./mjeksiaislame/

(Visited 2,128 times, 1 visits today)
Tags: