Terça-feira, 26/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Simptomet e kancerit te prostatës

Simptomet e kancerit te prostatës

prostata

Në fazat e hershme, njerëzit mund të mos ken asnjë simptom. Më vonë, simptomat mund të përfshijnë:

1. Urinim i shpeshtë, sidomos gjatë natës.
2. Vështirësi duke filluar urinimin ose ndalim të urinimit.
3. Lumë i dobët ose ndërprerëje urinare.
4. Ndjesi të dhimbshme ose djegie gjatë urinimit ose derdhje pa e ndjerë.
5. Preyencë gjaku dhe sperme në urinë.

Kanceri i përparuar mund të shkaktojë dhimbje të thellë në pjesën e prapme të ulëses, në tw ndenjurat apo në kofshët e sipërme.

Trajtimi është sipas rastit dhe atë:
1. Kiroterapi
2. Radioterapi
3. Kirurgjikal
4. Terapia hormonale
5. Krioterapia

Përktheu dhe përshtati: Visar Xhaferi

(Visited 106 times, 1 visits today)
Top