Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Simptomat e pagjakesise

Simptomat e pagjakesise

Dobesi e pergjithshme e organizmit, e cila vjen nga pakesimi i rruazave te kuqe te gjakut, anemi. Pagjak: qe nuk ka aq gjak sa duhet, qe vuan nga pagjakesia; qe eshte i dobet dhe i zbehte, qe ka pamje te semure per shkak te mungeses se gjakut; anemik.

Simptomat:

1- lodhje, takikardi, zbehje, jane simptomat e anemikeve

2- anemiket duhet te konsumojne spinaq dhe barera jeshile, fruta me vitamine c, leng karotash

3- anemia zakonisht kurohet me metoda te zakonshme, si ilaçet.

4- anemia shkaktohet si pasoje e nje ushqimi te keq

(Visited 495 times, 1 visits today)
Top