Segunda-feira, 27/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si u bera Muslimane , historia e gjenekologes Amerikane Dr. Orivia.

Si u bera Muslimane , historia e gjenekologes Amerikane Dr. Orivia.

Delirsia e muslimanes shkak per konvertimin e Orivias –gjinekologe amerikane ne Islam

Une jam gjinekologe ne nje spital amerikan thote Dr.Orivia. Nje dit prej ditve erdhi nje grua muslimane arabe per te lindur. Kishte dhimbje te medha para lindjes. Kur erdhi koha per te lindur, e lajmrova se une do te shkoj ne shtepi, e rastin e saj do ta merr nej mjek tjeter. Filloj te qaj me ze dhe thoshte: jo jo nuk dua burre!

Me habiti ceshtja e saje. Bashkeshorti i saj me tregoj se ajo nuk don qe dikush nga burrat te futet te ajo. Gjat gjith jetes, fytyren e saje nuk e ka pa askush tjeter perveq prindit, vllezerit dhe agjallaret e saj (mahremat)
Fillova me qesh dhe i thash atij: “thuajse nuk ka burre ne amerike qe nuk ma ka pa fytyren time” me gjith ate iu pergjigja kerkesave te tyre.

Diten e neserme erdha ta shikoj gjendjen e saj, dhe i tregova se shume gra amerikane goditen me infeksione te brendshme dhe ethe puerperale, per shkak te vazhdimit te mardhenieve seksuale ne periudhen e pas lindjes, i thash asaj qe te permbahet nga mardheniet seksuale per nje periudhe te pakten 40 dite. Gjat ketyre ditve gjithashtu ke nevoj per ushqim te duhur dhe te qendroni larg perpjekeve fizike. Tere kjo ne baze te hulumtimeve te fundit mjeksore.

Ajo me lajmroj se me Islam ndalohen mardheniet seksuale gjat leohonise si dhe perjashtohet nga agjerimi dhe namazi.
Kur degjova kete u trondita dhe tash me vete: hulumtimet tona kan arritur te njetat mesime (islame) por pas eksperimenteve te shumta.

Hyri pediatri per t’pare gjendjen e femiut dhe e keshilloj qe ta vendosin femiun ne anen e djatht qe te punoj zemra lirshem. Babai i tha: ne kete e bejm duke ndjek Sunnetin/traditen profetike.
Edhe kjo me habiti.
Neve na shkoj jeta duke i mesuar keto gjera e ata i dine keto nga feja e tyre. Vendosa per ta njohur kete fe. Mora pushim nje muaj. Shkova ne nje qytet tjeter ku ishte nje qender e madhe Islamike. Shumicen e kohes e kaloja duke pyetur dhe duke u takuar me musliman arab e amerikan dhe vetem pas pak muajsh deklarova islamin.

(Visited 189 times, 1 visits today)