Sábado, 23/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

SI TRUPI JUAJ RINDËRTON VETËVETËN NË MË PAK SE 365 DITË!

SI TRUPI JUAJ RINDËRTON VETËVETËN NË MË PAK SE 365 DITË!

SI TRUPI JUAJ RINDËRTON VETËVETËN NË MË PAK SE 365 DITË!

Këshilla:

– Hani më shumë fruta dhe perime sezonale,
– Ulini konsumimin e yndyrës që ndodhet në gjalp,
djathë, zhelatinë dhe mish me dhjamë.
– Reduktoni sheqerin e kuzhinës ose përdorni sheqerin nga bima Stevia officinalis për të qëndruar të shëndetëshëm.
– Krijoni një plan diete me këshillëtarin tuaj profesional për shëndetin.
-Mos u bazoni asnjëher në Dietat e papërshtatëshme jo profesionale që i gjeni në faqet e internetit.
– Nëse ju po perpiqeni të humbisni peshë, një reduktim prej 0.5 kg ( 500 gram ) në javë konsiderohet shkencërisht e shëndetëshme dhe e sigurt.

-Ushtrohuni rregullisht për të mbajtur stabil nivelin e sheqerit në gjakë, për të ulur rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kronike dhe për të përmirësuar ndjesinë të të qenit mirë, për më shumë energji.

KËSHILLA PARA SË TË FILLONI:

-FILLONI NGADALË
Mund të shijoni përfitimet nga ushtrimet fizike pa patur dhimbje apo vuajtje të nesërmen.

-ARGËTOHUNI
Bëni diçka që t’ju shijojë dhe disponoj. Madje edhe aktivitete të thjeshta si ecje ose kërcim, not, vozitje biciklete mund të ndihmoj në ulje të presionit të gjakut, kolesterolit dhe rrezikun për sëmundje të zemrës.

-SOCIALIZOHUNI
Provoni të shkarkoni programe pedometri, të tilla si “Ecje” më gjurmo ecjen time. Ju mund të numeroni hapat tuaj, mund të monitoroni kaloritë tuaja dhe ndani më të tjerë rrugën dhe rezultatet tuaja. Kaloni momentet me miq që ju bëjnë të ndjeheni mirë!

Fitoterapia

(Visited 111 times, 1 visits today)
Top