Segunda-feira, 24/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si t’i zieni vezët?

Si t’i zieni vezët?

Që të përfitoni vezë të ziera përsosmërish, duhet të përdorni përvojat e kulinarëve me dije.

Kuzhinieri australian, Curtis Slown, këshillon që para se ta zieni, kur e nxirrni nga frigoriferi, vezën hidheni nën vrushkullin e ujit të ngrohët një gjysmë min uti, në mënyrë që të arrihet efekti i temperaturës së dhomës.

Pse është kjo e rëndësishme? Sepse cipa e ftohtë e vezës dhe uji i ngrohtë nuk pajtohen, dhe kjo mund të pengojë zierjen e rregullt.

Që të përfitoni vezë të buta e që qërohen lehtë, duhet ta zieni pesë deri gjashtë minuta, paraprakisht duke e mbajtur në ujin që nuk ka valuar, kurse në ujin e ftohët dhjetë deri dymbëdhjetë minuta.

Menjëherë pasi ta nxirrni nga ena ku është valuar, hidheni nën ujin me një kubëz akulli, në mënyrë që të pengohet krijimi i “oreolit” të zverdhur rreth të kuqit të vezës.

(Visited 93 times, 1 visits today)
Top