Quarta-feira’, 3/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si te ulin nivelet e larta te bilirubines ne menyre natyrale?

Si te ulin nivelet e larta te bilirubines ne menyre natyrale?

Si te ulin nivelet e larta te bilirubines ne menyre natyrale?
Bilirubina mund te shkaktohet nga disa faktore. Njeri prej tyre mund te jete nje infeksion i patrajtuar, hepatit, ndonje medikament i caktuar, sindroma Gilbert, anemi apo gure ne veshka dhe deficience e vitamines K.
Ajo qe duhet te beni fillimisht, eshte ndryshimi i dietes tuaj ushqimore. Shmangi ushqimet e skuqura, ushqimet e zgares, gatuani me me pak vaj, shtoni shume fruta dhe perime sezonale, shmangni ushqimin e kuq, ushqimet pikante, kripen e pajodizuar dhe te tepert, konsumoni mish pule dhe peshk, pini shume leng portokalli dhe karrote, pini uje te ngrohte me limon mundesisht ne mengjes, beni ushtrime.
Nese perjetoni temperature, pini uje te ngrohte me nje limon te shtydhur cdo ore derisa te ulet temperatura.
Hani nje luge plot me sheqer ose treteni ne uje. Ju ndihmon te urinoni shpesh dhe ne kete menyre largoni helmet jashte trupit tuaj.
Perzieni 10 gram pluhur turmeriku dhe 50 gram kos fshati natyrale. Gjysmen e kesaj e hani ne mengjes dhe gjysmen tjeter ne mbremje. Provoni kete terapi natyrale per 15 dite rregullisht.
Perzieni 20 gram mjalte vendor me 3 grame piper te zi (jo te kuq pikant). Gjysmen hajeni ne mengjes, gjysmen e darke.
Evitoni alkoolin dhe duhanin sepse keto e ndihmojne rritjen e bilirubines.
Konsumoni vitamine C, vitamine B-kompleks.
Pini uje te paster dhe te zjere.
Pini nje luge plot vaj ulliri cdo 6 ore.
Konsumoni vaj lini nje luge sheqeri cdo dite.
Provoni keto kura natyrale edhe tek femijet tuaj , por gjithmone pasi ta merrni rekomandimin e mjekut.

(Visited 137 times, 1 visits today)
Top