Sexta-feira, 22/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmbit në çdo kohë

Si të shpëtoni nga dhimbja e dhëmbit në çdo kohë

Përdorni këto mjekime popullore në shtëpi për të lehtësim nga dhimbja e dhëmbit.
Ujë i kripur
Përziej gjysmë lugë çaji kripë në një gotë me ujë të ngrohtë derisa të shkrihet dhe mbajeni këtër përzierje në gojën tuaj për 30 deri në 45 sekonda, pa e përtypur, pastaj nxirreni. Ky proces do të largojë çdo grimcave të ushqimit që mund të mbërthyer në dhëmbët tuaj dhe të minimizojë ënjtjen.
Vaji i karafilit
Vaji i karafilit aplikohet direkt në dhëmb (ose dhëmbët) të lënduar. Kini kujdes të mos merrni vaj karafil në ndonjë ind të ndjeshme të mishrave të dhëmbëve, pasi mund të përkeqësojë atë.
Peroksid hidrogjeni
Për të zhdukur bakteret në gojën tuaj që mund të jenë përgjegjëse për dhimbjen e dhëmbëve tuaj, bëj një përzierje të peroksidit të hidrogjenit dhe ujit në gojën tuaj për 30 deri në 45 sekonda, pastaj nxirreni. Shpëlarje tërësisht me ujë herë më pas për të siguruar peroksid hidrogjeni është pastruar plotësisht.
Çaj mente
Gjethet e mentes kanë veti që mund të sjellë një lehtësim të përkohshëm në dhimbjen e dhëmbit. vendosni bustinën e çajit të përdorur në frigorifer për 30 minuta ose më shumë pastaj vendose në zonën e gojës që ju jep dhimbje dhe lejojeni që të ftoheni dhe të zbutni zonën e ndezur për 20-30 minuta.
Vaji i kokosit
Është një nga mënyrat më të mira për të hequr baktereve e dëmshme që shkaktojnë dhimbje dhëmbi. Vendosni një lugë gjelle vaj kokosi në gojën tuaj dhe bëni gargarë për 15-20 minuta. Pastaj lani dhëmbët.
Hudhër
Një thelpi hudhër e grirë ose vihet direkt në dhëmb dhe do të ndihmojë në shërimin e infeksionit. Lëreni hudhrën në dhëmb, dhe përtypni me lehtësi për rreth pesë minuta.

Burimi: Relieved
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 232 times, 1 visits today)
Top