Terça-feira, 2/6/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si të përgatisni vetë një antibiotik natyral të fuqishëm?

Si të përgatisni vetë një antibiotik natyral të fuqishëm?

Kjo recetë antibiotiku natyral përmban vitaminë C, probiotikë, enzima dhe veti të fuqishme antibakteriale të cilat e bëjnë një medikament mjaft efektiv.

Përbërësit:

2 speca të freskët
2 lugë gjelle shafran pluhur ose dy rrënjë shafrani
2 lugë gjelle rrepë e bardhë e grirë
700 ml uthull molle
1/4 kupe xhinxher i grirë
1/4 kupe hudhër e grirë
1/4 gote qepë e grirë
Udhëzime:

Përzieni të gjithë përbërësit në një enë, përveç uthullës
Transferoni përzierjen në një kavanoz qelqi
Shtoni uthullën e mollës
Mbylleni fort dhe tundeni
Përfitimet e këtij antibiotiku:

Uthulla e mollës është një ndër medikamentet më të vjetra natyrore të përdorura bashkë me mjaltin.
Xhinxheri njihet si stimulues i fuqishëm i qarkullimit të gjakut dhe ka fuqi të mëdha antiflamatore
Ndihmon traktin tretës
Forcon sistemin imunitar
Shafrani ndihmon në luftimin e infeksioneve dhe redukton inflamacionin.

(Visited 102 times, 1 visits today)
Top