Terça-feira, 31/3/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si të përgatisim uthullën më të mirë të mollës

Si të përgatisim uthullën më të mirë të mollës

Në këtë artikull ju do të mësojni se si të përgatisni në shtëpi, uthull të mushtit të mollës. Një produkt që për një farë kohe është bërë shumë popullor në mbarë botën për aromën e tij të pamohueshme dhe ka qenë më i përdoruri.
Më poshtë receta:

Çfarë ju nevojitet:
– Një enë qelqi e madhe
-1 kg mollë
-Ujë mineral
-3 lugë me sheqer
-1 copë nape

Përgatitja:
Lani dhe prini mollët në pjesë të vola. I vendosni në një enë, shtoni sheqerin dhe ujin. E mbuloni enën me një napë. Vendoseni në një vend të errët, në temperaturë 15-26 gradë Celsius, për 5-6 javë.

Pas kësaj kohe, mollët do jenë të fermentuara. Hiqeni lëngun dhe vendoseni në një kavanoz qelqi, lëreni të qendrojë edhe për tre ditë të tjera. Pas kësaj kohe, provoni uthullin tuaj për të ditur nëse është në pikën ideale të aciditetit dhe filloni ta përdorni./Shije.al

(Visited 74 times, 1 visits today)
Top