Quinta-feira, 20/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si të përdorni aloe vera për të zbardhur dhembet e verdheSi të përdorni aloe vera për të zbardhur dhembet e verdhe

Pllaka dentare është shtresa e verdhë që formohet në sipërfaqen e dhëmbëve. Ajo formohet nga grimcat e ushqimit, sheqerit dhe pështyma, të cilat mbeten në gojë dhe shërbejnë si ushqim për bakteret dhe mikrobet.

Problemi i dhëmbëve të verdha nuk është vetëm estetik, por përfshin shëndetin e gojës, pasi mikroorganizmat janë mjedisi ideal për përhapjen duke shkaktuar infeksione të vështira për të trajtuar. Kjo është edhe arsyeja pse është e rëndësishme që të fitoni zakone të mira të higjienës orale dhe të përpiqeni të hiqni sa më shumë të jetë e mundur çdo mbetje.

Sot ne do të flasim për aloe verën si një mjet që do ju ndihmojë të zgjidhni problemin e pllakës dentare.
Xheli i aloe verës ka veti antibakteriale dhe ndryshon mjedisin acid i nevojshëm për zhvillimin e mikroorganizmave. Lëngu natyral i aloes balancon pH dhe parandalon formimin e pllakës dentare.

Përbërësit:
• 2 lugë xhel aloe vera (30 g)
• Gjysmë gote qelqi me ujë (125 ml)

Përgatitja:
• Vendosni dy përbërësit në një blender. I përzieni për disa sekonda në mënyrë që ata të bashkohen mirë me njëri-tjetrin.
• Shpëlani gojën, mundësisht dy herë në ditë, pas larjes së dhëmbëve tuaj./shije.al

(Visited 26 times, 1 visits today)
Top