Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Si të pastroni aparatin tretës dhe të shpëtoni nga kapsllëku

Si të pastroni aparatin tretës dhe të shpëtoni nga kapsllëku

Vaji i ullirit është një ndër aleatët më të mirë për shëndetin, pasi një lugë vaj i tillë pastron aparatin tretës si dhe zhduk problemin e kapsllëkut.

Por vaji i ullirit i shoqëruar me gjysëm limoni të shtrydhur kontribuon për përmirësimin e gjendjes së veshkave si dhe për funksionimin e mëlçisë.

Një lugë vaj uliri esëll në mëngjes, është një trajtim ideal pasi kuron dhe parandalon një sërë sëmundjesh.

Kjo pasi vaji i ullirit ushqen stomakun dhe mposht lodhjen e tij, por jo vetëm.

Ndër të tjera parandalon infeksionin në aparatin tretës dhe krijimin e mukozave të ndryshme, si dhe bën që të shmanget kapsllëku.

Përveçse kur hahet, vaji i ullirit është shumë i dobishëm edhe kur përdoret për masazhe, pasi e bën trupin më energjik.

Vlerat kalorike të vajit të ullirit janë relativisht të larta, pasi në 10 gramë vërtiten rreth 900 kalori.