Sexta-feira, 21/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

SI TE PARANDALONI THARJEN E GOJES?

SI TE PARANDALONI THARJEN E GOJES?

SI TE PARANDALONI THARJEN E GOJES?

Tharja e gojes ose hiposalivacioni eshte nje gjendje qe krijohet nga mungesa e prodhimit te peshtymes ne goje.
Kjo mund te shkaktohet nga dehidratimi, ankthi, nga mungesa e vitaminave dhe nga disa ilace. Tharja e gojes mund te shkaktoje dhe probleme te tjera si karies dentar dhe infeksione te gojes. Per ta parandaluar kete gje gjate nates, eshte e rendesishme te perpiqeni te stimuloni prodhimin e peshtymes perpara se te flini.
1.Evitoni duhanin, ushqimet shume te emblan te kripura ose shume pikante perpara se te flini pasi keto lloj ushqimesh e irritojne gojen.
2.Perdorni solucion special per mostharjene gojes, mund ta gjeni ne farmaci.
3.vendosni nje gote me uje ose me kuba akulli prane krevatit ne menyre qe nese coheni me goje te thate te mund te pini.
4.Perpara se te flini ndizni lageshtuesine e ajrit. Ky lloj aparati mund te eliminoje tharjen e gojes gjate nates, sidomos nese e keni zakon qe flini me gojen hapur.

(Visited 106 times, 1 visits today)
Top