Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si të parandaloni dhe të kuroni aknet cistike të shkaktuara nga çrregullimet hormonale

Si të parandaloni dhe të kuroni aknet cistike të shkaktuara nga çrregullimet hormonale

Aknet cistike janë ndër llojet më të dhimbshme të akneve në përgjithësi dhe mund të shfaqen edhe pas periudhës së pubertetit. Pasja e një fytyre të pastër në adoleshencë nuk do të thotë që në të ardhmen nuk mund të prekeni nga këto akne. Shkaku që fshihet pas tyre lidhet drejtëpërdrejtëme praninë e cisteve në vezore dhe ndryshimet hormonale që mund të ndodhin në çdo kohë. Kur niveli i androgjenit(hormoni mashkullor) pëson rritje, shtohet prodhimi i yndyrës në lëkurë duke shkaktuar inflamim dhe shfaqjen e puçrave të kuqe të dhimbshme nën lëkurë. Sipas një studimi të botuar në Journal of American Academy of Dermatology, 54% e grave mbi 25 vjeç kanë puçrra fytyre, kryesisht në zonën e mejkrës dhe nofullës.

Cila është mënyra më e mirë për të trajtuar aknet hormonale?
Zgjidhja më efektive ndaj këtij problemi është përdorimi i një kremi me 1% hidrokortizon me 2,5% peroksid benzoyl dhe 2% acid salicilik, thotë Dr Zeichner. Vetëm produktet me një përmbajtje të tillë do t’ju shpëtojë nga puçrrat cistike.
Si mund ta parandaloni aknet hormonale?
Për të parandaluar formimin e puçrrave të reja, gjëja më e rëndësishme është të mbani lëkurën tuaj të pastër. Përdorimi i një pastruesi me përmbajtje vajore, mund të duket e gabuar, por është vërtetë efektive sepse në këtë mënyrë ju pastroni yndyrën e tepërt nga lëkur, pasi uji nuk e bën një gjë të tillë.
Dieta e varfër mund të luajë një rol të rëndësishëm gjithashtu. Ushqimet me yndyrë të lartë ose sheqer të rafinuar e bëjnë më keq reaksionin inflamator. Burimi: WomensHealth living.al

(Visited 567 times, 1 visits today)