Sábado, 30/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Si te mos i demtojme syte kur jemi para kompjuterit

Si te mos i demtojme syte kur jemi para kompjuterit

kompjuteritSi te mos i demtojme syte kur jemi para kompjuterit:


Sfondi pertej ekranit te mos jete asnjehere krejt i erret.
Te mos kete reflekse ne ekran.
Kontrasti dhe drita e ekranit te rregullohen ne vlera mesatare.
Ekrani duhet te jete rreth 50-60 cm larg syve.
Mundesisht te perdoret filter per ekranin kunder reflekseve.
Te shpluhuroset shpesh ekrani.
Gjate punes para kompjuterit eshte mire qe disa here ne ore te shkeputet shikimi nga ekrani perreth nje minute.
Te rrotullohen syte ne ambientin perreth ose te pakten edo nje ore te behet nje pushim prej 15 minutash.