Sábado, 10/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Si te mbrohemi nga semundjet e vjeshtes !?

Si te mbrohemi nga semundjet e vjeshtes !?

vjeshta
Te gjithe e kane provuar tashme qe stinet vjeshte-dimer jane shume “kapricoze” ne levizjen e temperaturave.Kete gje me shume se gjithcka e ndjen trupi i njeriut. Shume njerez ndihen te lodhur, te tjere ne depresion e disa te tjere akoma semuren ne menyre te pashpjegueshme dhe te perseritur. Atehere, cfare duhet te bejme per te qene ne forme njelloj si ne vere? E rendesishme eshte te ndjekim disa keshilla te thjeshta dhe praktike. Gjate stines se vjeshtes ditet shkurtohen ne menyre progresive, temperatura ulet ndjeshem, njerezit jane me te predispozuar per te kaluar me shume kohe ne vende te mbyllura dhe te ekspozohen gjithmone e me pak ne diell.

Mbrojtja
Vjeshta dhe dimri jane stinet kur shume njerez fillojne te ndermarrin masat mbrojtese. Ulja e temperaturave shton mundesite per t`u prekur nga infeksionet bakteriale dhe virale. “Te mbrohesh” ne kete rast do te thote ta mbash organizmin dhe sistemin imunitar sa me eficent, per te qene me te forte dhe me te gatshem per t`u mbrojtur. Stresi ndikon ne uljen e mbrojtjes se organizmit. Nje nga faktoret qe me shume se te tjeret ul mbrojtjen natyrale te organizmit eshte stresi, ku ben pjese si ai fizik, ashtu edhe ai emotiv. Shume njerez as qe e mendojne se edhe nje stervitje e sforcuar mund te provokoje stres ne organizem dhe te ule sistemin imunitar.

Aktiviteti
Nje aktivitet i moderuar sportiv mund te permiresoje qarkullim e gjakut, tonifikoje muskulin kardiak, t‘i jape me shume oksigjen organizmit dhe te shkarkoje stresin motiv. Sigurisht, edhe nje ushqyerje jo korrekte dhe e pashendetshme mund te dobesoje funksionin e sistemit imunitar. Eshte shume e rendesishme te dihet se nje ushqyerje e shendetshme duhet te pershtatet me stilin e jeteses, me llojin e punes qe bejme, moshen dhe sezonin. Dihet qe nevojat ushqimore jane te ndryshme ne periudha te ndryshme te jetes, ashtu sic jane te ndryshme ne stine te ndryshme. Megjithate, rregulli i perbashket eshte: shume fruta, perime jeshile dhe ushqime te fresketa.

Masa per t’a forcuar sistemin
Stina e re sapo ka nisur, por fatkeqesisht shume prej nesh nuk jane te gatshem per ta pritur buzagaz. Me nje sistem korrekt ushqyerjeje dhe me nje administrim te mire te stresit, do te jeni vertet ne gjendje ta perballoni sa me mire stinen e vjeshtes dhe dimrit. Gjate vjeshtes eshte vene re se kemi nje renie me te madhe te flokut, krahasuar me muajt e tjere te vitit. Ky proces qe prek gjithe qeniet njerezore, ne kete periudhe manifestohet edhe te gjitaret qe kane qime ne trup. Megjithate, ne disa raste vihet re nje renie jashte normave te lejuara, ndaj eshte e nevojshme te nderhyhet per ta parandaluar.

Grifonia

Parandalon depresionin e vjeshtës
Grifonia njihet ndryshe si bima e humorit të mirë. Ajo është një tjetër bimë e domosdoshme në vjeshtë. Bima ka nisur të përdoret gjithmonë e më shumë këto vitet e fundit, duke parë efektet pozitive që ka mbi humorin tonë. Në të vërtetë, ajo është shumë e pasur me 5HTP, një aminoacid që trupi ynë arrin ta kthejë në serotoninë. Ajo këshillohet për të gjithë ata që ndihen nervozë, jo të qetë dhe pa humor. Gjendet në farmaci në formën e kapsulave. Doza e këshilluar është një kapsulë në mëngjes dhe një në mbrëmje.

HITHRA

Mbrojtësja e flokëve në vjeshtë
Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëmundjeve. Përdorimi i kësaj bime gjatë periudhës së pranverës ndihmon në pastrimin e gjakut dhe te të sëmurët me anemi. Në kozmetikë ndihmon kundër rënies së flokut dhe zbokthit. Personat që kanë probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokës me lëngun që përftohet nga zierja e hithrës. Është mirë që larja të kryhet dy herë në javë dhe të vazhdojë deri në eliminimin përfundimtar të zbokthit.

LULET E PJESHKË
ura më e mirë për bajamet
Shumica prej nesh e ka provuar se çfarë do të thotë të të dhembin bajamet. Në të shumtën e rasteve ato shkaktohen nga sëmundje të tjera, siç është gripi ose ftohja. Megjithatë, nuk duhet të shqetësohemi, pasi mjekët popullorë e kanë gjetur kurën e kësaj sëmundjeje. Shkenca dhe mjekësia kanë vërtetuar se çaji me lulet e pjeshkës ndihmon në shërimin e bajameve. Për përgatitjen e mjekimit të inflamacionit të bajameve, nevojiten 15 deri 30 gramë lule pjeshke, që më pas duhen zier në 500 ml ujë. Kjo masë pihet në formë çaji ose përdoret si gargarë.

Çajrat kundër të ftohtit
Çajrat kanë efekt mekanik, sepse kur janë të nxehtë të ngrohin. Doza: nga 1 në 3 filxhanë çaj në ditë.

Trëndafil i egër
Çaji (gjendet në bustina dhe ka vitaminë C) për të rritur mbrojtjet natyrale të organizmit dhe rezistencën ndaj sëmundjeve të ftohjes falë përmbajtjes së lartë të vitaminës C.

Lule bliri
Çaj shumë i dobishëm për të parandaluar ftohjen dhe temperaturën. Favorizon djersën.

Lule shtogu
Çaj që ka të njëjtën vlerë me blirin. Mund edhe të përzihet me lulet e blirit dhe të përgatitet çaji.

Lule pishe
Çaj për parandalimin e infeksioneve të rrugëve të frymëmarrjes.

Rrënjë jamballi
Është efikas për aparatin tretës dhe të frymëmarrjes./mjeksiaislame/