Quinta-feira, 19/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si të hiqni gurëzat e dhëmbëve në më pak se 5 minuta

Si të hiqni gurëzat e dhëmbëve në më pak se 5 minuta

Ju ndoshta keni dëgjuar stomatologun tuaj duke folur rreth gurëzave apo pllakës së dhëmbëve. Është segmenti i baktereve që shkon në dhëmbë, shpjegon WebMD. Pllaka nuk ka ngjyrë dhe është e rrezikshme. Ajo çon në thyerjen e smaltit të dhëmbëve dhe përfundimisht shkakton prishjen e dhëmbëve. Pllaka e dhembeve gjithashtu mund të shkatërrojnë kockat që mbështesin dhëmbët dhe rrënjët e dhëmbëve nën mishrat e dhëmbëve.

Për të parandaluar grumbullimin e pllakave, është e rëndësishme të pastrohet dy herë në ditë. Për mbrojtje shtesë, përdorni këto gargarë qe mund t’i beni vet:

1. Gargarë Antiseptik. Kjo gargarë nga Frugally Sustainable është aq e shijshme që ju do të tundoheni për të pirë pak. Derdhni 4 pika (120 ml) hidrogjen, 1 lugë çaji (5 ml) ekstrakt trumbi, 2 luge te vogla (10 ml) ekstrakt çamçakë mirre dhe 5-10 pika nenexhik ekstrakt në një kavanoz. Për të përdorur, shkundni mirë dhe derdhni për 30 sekonda para se të pështyni.

2. Gargarë me vaj esencial. Përzierje në një shishe qelqi 1 filxhan ujë të distiluar, 1 lugë çaji kripë deti, 1 lugë çaji pluhur magneziumi kalcium, 4 pika vaj esencial me spearmint, 2 pika vaj esencial peppermint, 2 pika vaj esencial kanellë dhe 2 pika vaj esencial karafil.

3. Gargarë antibakteriale. Going Very Green rekomandon këtë gargarë sepse është detoksifikuese, antibakteriale dhe efektive në reduktimin e pllakës dhe sëmundjes periodontale. Përzieni 2 lugë çaji sode buke, 2 pika vaj esencial peppermint, 2 pika vaj çaji çaji, 2 pika vaj esencial trumzë, dhe 1 lugë çaji vaj neem në 1/2 filxhan ujë të ngrohtë. Nëse keni nevojë, shtoni 1 lugë çaji mjaltë për të ëmbëlsuar aromën.Burimi: home.remedydaily.
©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 902 times, 1 visits today)