Sexta-feira, 10/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

SI TE BEJME VAJ KANELLE NE SHTEPI DHE CILAT JANE VETITE E SAJ NE SEMUNDJE SI DIABETI, ARTRITI ETJ…

SI TE BEJME VAJ KANELLE NE SHTEPI DHE CILAT JANE VETITE E SAJ NE SEMUNDJE SI DIABETI, ARTRITI ETJ…

Kanellë është një substancë tepër popullore, e përdorur tradicionalisht nga shumë kultura të lashta. Ajo është treguar efektive për një sërë sëmundjesh duke përfshirë problemet gastrointestinale, infeksionet urinare, lehtësimin e simptomave të ftohjes dhe gripit dhe ka veti të shquar anti-fungaledhe anti-bakteriale. Disa studime kanë treguar se kanella ndihmon njerëzit me diabet.
Si te bejme vaj kanelle ne shtepi?
Do tju do të duhet: shkopinj kanellë, një kavanoz qelqi, mundësisht qelibar ose të gjelbër me një gojë të gjerë dhe vaj ulliri.
Udhëzimet:
Disa shkopinj kanellë futen brenda ne kavanoz duke plotësuar të gjitha hapësirat bosh te kavanozit.
Hidh vaj ulliri brenda kavanozit deri sa të gjithë shkopinjte e kanellës mbulohen plotësisht.
Vendoseni ne dritaren tuaj. Lihet keshtu per rreth 3 jave duke u siguruar qe ta tundni cdo dite.
Pas tre javësh, vaji nga shkopinjte e kanellës do të lirohet plotësisht dhe do të formohet vaj kanelle. Kullohet vaji nga shkopinjte dhe vendoset ne nje tjeter ene duke e ruajtur ne nje vend te fresket dhe te thate.
7 Përfitimet shëndetësore të naftës kanellë
Mbron veshkat
Vaji i kanellës ka një efekt mbrojtës mbi veshkat. Ajo parandalon veshkat nga dëmtimi i shkaktuar nga alloxan-i. Në mënyrë të ngjashme, ai mund ta mbrojë veshkat nga dëmtimi nga toksinat e mjedisit dhe për të zvogëluar ngarkesën e punës saj.
Diabet
Shtoni 1 pikë vaj kanelle ne ushqim. Një mënyrë e mirë për të përdorur eshte qe ta shtoni në sallatë. Kjo ndihmon për të ulur nivelet e glukozës në gjak dhe ka një efekt stimulues në pankreas. Përmban cinnamaldehyde i cili ushtron këtë efekt të fortë ne uljen e glukozës në gjak.
Antioxidant
Botimi në numrin e “Journal of Cosmetic Science.” korrik 2011, per vajin e kanelles tregoi aktivitet të fuqishme për funksion antioxidant.
Infeksionet e traktit urinar
Femrat janë veçanërisht të prirur për infeksione në traktin urino-gjenitale, edhe pse ajo prek edhe meshkujt. Këto infeksione janë përgjithësisht bakteriale ose fungale. Ata mund të trajtohen duke bere dush me disa pika vaj esencial si vaj eukalipti dhe vaj kanelle. Shtohet 10 – 15 pika vaj kanelle ne vaske dhe kjo siguron lehtësim të shpejtë nga keto infeksione.
Depresion
Aroma e vajit te kanelles është ngrohes dhe frymëzues për shqisat. Thithet direkt nga shishja e vajit te kanelles për rreth 1 minutë. Aroma e saj ndihmon per të kapërcyer ndjenjat negative.
Semundjet e zemres
Për ata që vuajnë nga sëmundje të zemrës, probleme me arterie koronare, apo edhe presionin e lartë të gjakut, vaji i kanelles mund të shtohet në listën tuaj të barnave. Sipas disa studimeve, ka një sasi të konsiderueshme të kalciumit dhe fibra në të. Këto të ndihmojë për të siguruar trupin tuaj me mbrojtjen e shtuar ndaj këtyre sëmundjeve dhe mund të ndihmojnë në parandalimin e tyre.
Artriti
Vaji i kanellës është përdorur me vajra të tjera anti-reumatike, thelbësore për të bërë masazh për lehtësim nga artriti. Shtohen 4 – 5 pika vaj kanelle në një vaj bazë si vaj kokosi ose ulliri. Ngrohet dhe behet masazh. Masazh i rregullt një herë në ditë siguron lehtësim të shpejtë nga artriti.

(Visited 199 times, 1 visits today)
Top