Terça-feira, 26/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si ta trajtojmë lëkurën e thatë?

Si ta trajtojmë lëkurën e thatë?

Lëkura e thatë dominohet nga leckat e degraduara të lëkurës, irritim i arcaruar, dhe nëse nuk trajtohet dhe rigjenerohet lëkura me përbërësit e duhur atëherë do të krijohen rrudha brenda pak kohësh. Maskë zbutëse do të trajtojë dhe rigjenerojë lëkuren.

Përgatisni në shtëpi recetë për lëkurë të thatë që do të mbyllë poret, zbutë lëkuren, si dhe do t’i riktheje lëkures yndyren që i nevojitet asaj për të qënë në formë të mirë.

Përzieni një vezë së bashku me një lugë vaj bajameje, të cilat së bashku do të krijojnë masken përfekte për lëkuren e thatë, madje kjo recetë do të ketë aromë shumë të këndshme falë aromatizuesit të vajit esencial të bajames. Në qoftëse keni lëkurë të thatë në esktrem atëherë shtoni sasinë e vajit të bajames deri në dy lugë.

Vendoseni masken në fytyrë dhe në qafë, dhe lini trajtimin të qëndrojë 15 minuta. Pasi të keni shperlarë fytyren me ujë të vakët, dhe t’a keni fshirë me peshqir të butë atëherë ju këshillojmë që me një top pambuku të cilin e keni lyer më parë me vaj ulliri të lyeni fytyren, veçanerisht pjesën e cila është më shumë e dëmtuar. Me pas lyeni fytyren me kremin tuaj të zakonshem.

(Visited 111 times, 1 visits today)
Top