Quarta-feira’, 27/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Si ta kuptojmë nëse edhe dikush tjetër po e përdor wirelessin tonë?

Si ta kuptojmë nëse edhe dikush tjetër po e përdor wirelessin tonë?

Nese ju eshte ngadalesuar shpejtesia e rrjetit tuaj wireless, atehere eshte e mundur qe dikush tjeter e shfrytezon rrjetin tuaj. Ne nje artikull me pare kemi treguar se sa i pasigurte eshte perdorimi i formes se sigurimit WEP, prandaj ketu do te ju tregojme se si ta gjeni nese dikush perdor wirelessin tuaj.

wireless

Kjo metode garanton 100% qe do ti shihni te gjitha pajisjet e lidhura me rrjetin tuaj, por jo cdo router tregon te dhenat e sakta. Kycuni duke shkruar IP adresen e routerit ne shfletues. Zakonisht eshte http://192.168.0.1 ose http://192.168.1.1nese jo atehere duhet te jete e shkruar ne router se bashku me username dhe password. Nese nuk mund ta gjeni passwordin te shkruar, shikoni ne databaezen e passwordeve ne kete faqe : http://www.routerpasswords.com/

Pasi te kyceni, shkoni te pjesa me emrin Attached Devices ose Device List. Ne routera DD-WRT shkoni te pjesa Status -> Wireless . Do te gjeni nje liste me IP adresa te cilat momentalisht e perdorin rrjetin tuaj.

wireless 2

wireless 3

Tani vetem duhet ti dini IP adresat e kompjutereve tuaj, dhe te gjitha te tjerat ti ndaloni nga perdorimi i rrjetit, ose ta ndryshoni passwordin e wirelessit.