Sábado, 15/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si ndikon kripa në tru?

Si ndikon kripa në tru?

Grupe të caktuara të neuroneve stimulojn dëshirën tonë për natrium, e cila është shumë e vështirë për t’i rezistuar ushqimeve të kripura, thonë shkencëtarët nga Qendra e Mjekësisë në Boston.
Lloj i neuronit gjendet në zonën që luan një rolë të rëndësishëm në sistemin kardiovaskular. Shkencëtarët theksojnë se ky nënpopullim i qelizave regjistron mungesën e natriumit dhe shkakton oreksin dhe dëshirën për ushqim me kripë.
Ky mosfunksionim mund të çojë në konsumimin e kripës shumë ose shumë pak, e cila shkakton stresë në sistemin kardiovaskular.
Problemi me marrjen e kripës është se dieta e pasur me natrium dyfishon rrezikun e problemeve të zemrës.

(Visited 66 times, 1 visits today)
Top