Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Si mund te shmangni infeksionet urinare dhe largoni eren e keqe ne organin gjenital?

Si mund te shmangni infeksionet urinare dhe largoni eren e keqe ne organin gjenital?

Intimiteti është një pjesë e rëndësishme dhe është mirë të informoheni – jo vetëm për të arritur një marrëdhënie të shëndetshme, por për ta mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.

1. Si mund të shmangur një infeksion të traktit urinar?
Infeksionet e traktit urinar (UTI) janë të zakonshme tek gratë dhe përfshijnë “një nxitje e fortë për të urinuar që nuk mund të shtyhet, simptoma të tjera përfshijnë dhimbje në pjesën e poshtme të barkut, anësore ose mbrapa. Specialistët thonë se urinimi para dhe pas marrëdhënieve seksuale mund të parandalojë këtë lloj infeksioni.

2. Pse është zona intime kaq e thatë?
Përdorimi i lubrifikantëve gjatë marrëdhënieve është vendimtare për seksin e mirë, kështu që nuk do vuani nga thatësia vaginale që mund të shkaktojë shumë dhimbje dhe frustrime.

3. Pse nuk jam kurrë në gjendje të mire shpirtërore?
Ka kaq shumë arsye që epshi juaj mund të jetë i ulët. Shpesh, shëndeti fizik i një gruaje, mirëqenia mendore, përvojat, mënyra e jetesës dhe marrëdhënia e tanishme ndikojnë në epshin e saj. Është e rëndësishme që partneri juaj të dijë si t’i kënaqë nevojat tuaja seksuale. Komunikimi është kaq i rëndësishëm, dhe duhet t’i tregoni partnerit tuaj atë që dëshironi.

4. Si mund të heq qafe erën e keqe?
Shoqëria na bën të mendojmë se zona intime duhet gjithmonë të jetë të e freskët dhe e pastër. Njerëzit madje shesin produkte që premtojnë të heqin qafe ndonjë erë të keqe. Por, ato produkte janë shpesh shkak i erërave të këqija. Nëse jeni i vetëdijshëm për erën tuaj, provoni të pini më shumë ujë, të hani më shumë fruta dhe perime .

©gatuajshendetshem
perktheu /a.c./