Quinta-feira, 3/12/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si e demton lekuren pirja e duhanit?

Si e demton lekuren pirja e duhanit?

Si e demton lekuren pirja e duhanit?

Pirja e duhanit e ben lekuren te duket me e vjeter dhe nxit krijimin e rrudhave. Gjate pirjes se duhanit ngushtohen enet e gjakut ne shtresat me te jashtme te lekures, gje e cila ul qarkullimin e gjakut. Kjo zvogelon sasine e oksigjenit ne lekure dhe vlerat ushqimore te cilat jane te rendesishme per lekuren. Pirja e duhanit gjithashtu demton kolagjenin dhe elastinen – fibrat qe i japin lekures energjine dhe elasticitetin. Per me teper, perseritja e shprehive te fytyres gjate pirjes se duhanit – si mbledhja e buzeve dhe mbyllja e syve per te mbajtur tymin larg – kontribuojne ne krijimin e rrudhave.

(Visited 39 times, 1 visits today)
Top