Terça-feira, 7/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si duhet ta filloni ditën tuaj, me ujë të ngrohtë apo të ftohtë? Ja dobitë shëndetësore të tyre

Si duhet ta filloni ditën tuaj, me ujë të ngrohtë apo të ftohtë? Ja dobitë shëndetësore të tyre

Modeli i ish-Victoria Secret Lindsay Ellingson fillon çdo mëngjes me një gotë me ujë të ngrohtë. Ajo mësoi se trupi e ka një kohë më të lehtë absorbimin e ujit të ngrohtë dhe ndihmon në zbutjen e stomakut. Në anën tjetër ka disa studime që tregojnë se uji i ftohtë është më i mirë, sidomos në mëngjes, për të rritur metabolizmin tonë dhe për të nxitur humbjen e peshës. A ka dobi shëndetësore nga dushet e ftohta?

Disa studime tregojnë se ne përfitojmë më shumë nga dushe të ftohta se sa të ngrohtë. Le të shikojmë në hulumtimin që është bërë për të na ndihmuar të përcaktojmë nëse duhet të pijmë dhe të bëjmë dush me ujë të ftohtë apo të nxehtë?

Në vitin 2003, një ekip gjerman hulumtues studioi 14 persona dhe përcaktoi se nëse pjesëmarrësit pinë ujë të ftohtë me akull, djegia e kalorive te tyre u rrit me 30% për rreth një orë. Dr Rachelle Pojednic, asistent profesor në departamentin e të ushqyerit të kolegjit Simmons dhe profesor në Shkollën e Harvardit, thotë se ” 100 kalori në ditë … kjo është një shumë e ngrirjes së ujit të ftohtë për të pirë “. Për fat të keq, sipas Dr. Pojednic, studimi më vonë u përcaktua se kishte qenë me të meta nga mënyra se si kërkuesit llogaritën djegien e kalorive.

Hulumtimi më i shëndoshë shkencor (sipas Bibliotekës Kombëtare të Mjekësisë të SHBA) tregon efektin termogjenik të ujit të ftohtë është vetëm rreth 4 deri në 7 kalori për gote. “Është shumë minimale”, tha Leslle Bonci, një nutritionist dhe pronar i këshillimit për ngrënie aktive. “… edhe kur ju pini 8 gota ujë të ftohtë, që është vetëm rreth 64 kalori. Më pak se një snack “. Gjithashtu duhet të thuhet se nuk ka një hulumtim shkencor të shëndoshë që tregon se uji i ngrohtë absorbohet më mirë. Të gjithë studiuesit bien dakord, se uji i pijshëm në çdo temperaturë është i dobishëm. Dehidrimi shkakton lodhje dhe trupi juaj për të mbyllur metabolizmin (jo ideale për humbje peshe). Hidratimi në anën tjetër do t’ju bëjë të ndiheni më të plotë (hani më pak), lubrifikoni muskujt dhe nyjet, dhe të mbani presionin e gjakut (që sjell ushqyes dhe oksigjen në trupin tuaj).

Përfitimet shëndetësore të dusheve të ftohta
Dushe të ftohta nga ana tjetër kanë disa përfitime që duhet të jemi të vetëdijshëm. Këto përfitime janë njohur për një kohë të gjatë. Katherine Hepburn ishte një tifoz i dusheve të ftohtë dhe do të bente rregullisht banjot me akull të ftohtë dhe dushe për të rritur energjinë dhe vigjilencën.

Dushe të mëtejshme të ftohtë do të ndihmojnë në uljen e humbjes së vajrave natyrale të lëkurës tonë shumë shpejt. Ajo gjithashtu do të bëjë që flokët tuaj të duken më me shkelqim dhe më të fortë. Përveç kësaj, rritja e qarkullimit të gjakut në organet tona (si një mënyrë për të ngrohur trupin tonë) ka përfitime kardiovaskulare duke përfshirë uljen e presionit të gjakut, pastrimin e arterieve të bllokuara dhe përmirësimin e imunitetit. Së fundi, një studim i vitit 1994 zbuloi se ujërat e ftohta ulin nivelet e acidit urik dhe rriti në mënyrë dramatike sasinë e impulseve elektrike nga përfundimet nervore në tru, duke ndikuar kështu në nivelet e stresit dhe depresionit.

Siç mund ta shihni, uji është thelbësor për jetën. Pirja e ujit në çdo temperaturë është thelbësore për shëndet të mirë. Ndërsa uji i ftohtë duket të shkaktojë djegie kalorish shtesë, shuma është e papërfillshme. Nëse uji i ftohtë ju ndihmon të pini më shumë, pini ujë të ftohtë. Nëse uji i ngrohtë ju ndihmon të shijoni më shumë ujë dhe pini më shumë, pini ujë të ngrohtë.
Sidoqoftë, përfitimet e dusheve të ftohta janë të thella dhe ju duhet të përfshini dushe të ftohta në jetën tuaj. Ndoshta jo çdo dush që ju merrni është i ftohtë, por përpiquni të keni disa dushe të ftohta në orarin tuaj javor … flokët, niveli i lëkurës dhe stresi do t’ju falenderojne. Ju gjithashtu mund të shtoni shtesa dietike në gotë tuaj të ujit të tilla si pluhur organik të kolagjenit për lëkurë dhe flokë më të mirë.

Burimi: /juicing-for-health.com/
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 371 times, 1 visits today)
Top