Quarta-feira’, 8/4/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shumë pak njerëz e di si ta përdori këtë produkt tek flokët. Ja 4 mënyra të mrekullueshme përdorimi

Shumë pak njerëz e di si ta përdori këtë produkt tek flokët. Ja 4 mënyra të mrekullueshme përdorimi

Vaselina është në thelb një markë për vazelinë e naftës. Ne të gjithë e kemi përdorur atë për shumë vite. Është një produkt i cili mund të gjendet lehtësisht në çdo familje sepse shërben për shumë qëllime. Ai na mbron nga prerjet, djegiet, e bën lëkurën tonë të hidratuar, shërojnë këmbët e plasaritura, trajton buzët e çara dhe shumë më tepër. Por një gjë që shumica prej nesh nuk mund ta di është se mund të përdoret edhe për flokët. Vaselina zgjidh pothuajse çdo problem me flokët dhe kokën. Dhe gjëja më atraktive për vazelinë është se në vend që të shërbejnë kaq shumë qëllime, ajo nuk bën një vrimë në xhepin tuaj pasi është shumë e volitshme, transmeton 10gjera.com

Pra, le të diskutojmë mënyrat dhe përfitimet e përdorimit të vazelinë për flokët:

PËR RRITJEN E FLOKEVE

përbërësit:
Vazelinë: 1/2 lugë gjelle
Vaj ulliri: 1/2 lugë gjelle
1 Kapuç dushi
HAPAT
Shtoni gjysmë lugë vazelinë me gjysmë lugë gjelle vaj ulliri dhe përzieni të dy përbërësit si duhet.
Aplikoni këtë përzierje në flokët tuaj dhe drejtojeni atë nëpër gjatësinë e flokëve tuaj.
Gjithashtu, masazhoni kokën tuaj me këtë përzierje në lëvizje rrethore për 10- 15 minuta.
Mbuloni flokët me një kapuç dushi dhe lini këtë përzierje brenda natës.
Të nesërmen, pije atë dhe lani flokët me një shampo të butë dhe me ujë normal.
Aplikoni këtë përzierje dy herë çdo javë një natë para ditës që ju lani flokët tuaj. Do të filloni të shihni rezultatet pozitive në më pak se një muaj.
Vazelina ndihmon në rritjen e flokëve pasi përmban përbërës të tillë që nxit rritjen e flokëve. Vaj ulliri gjithashtu shërben të njëjtin qëllim dhe stimulon rritjen e flokëve, transmeton 10gjera.com

BALSAM PËR FLOKET TUAJ

përbërësit:
Vazelinë: 1 lugë çaji
Sodë buke: 1 lugë çaji
HAPAT
Shto një lugë çaji vazelinë dhe një lugë çaji sode buke në një enë dhe përzieni të dy përbërësit si duhet.
Lani flokët me një pastrues të butë dhe me ujë normal.
Pasi të thani flokët tuaj dhe aplikoni këtë përzierje në flokët tuaj përgjatë gjatësisë.
Krini flokët tuaj siç duhet.
Bëni këtë ilaç sa herë që dëshironi flokët të butë dhe të menaxhueshme.
Vaselina dhe soda së bashku bëjnë flokët tuaj të kushtëzuar dhe të ushqyer pa i bërë ato të yndyrshëm. Vaseline zbut flokët dhe i shton shkëlqimin, në anën tjetër soda bën që flokët tuaj mos duket të yndyrshëm dhe me vaj. Ky kombinim është shumë i dobishëm kur jeni në një nxitim dhe nuk keni kohë për kondicioner. Kjo gjithashtu bën punën e një serumi të flokëve, transmeton 10gjera.com

TRAJTON MAJAT DYSHE

përbërësit:
Vazelinë: 1 lugë çaji
Miell misri: 1 lugë çaji
HAPAT
Përzieni një lugë çaji vazelinë me një lugë çaji me lule të përziera.
Aplikoni këtë përzierje në këshilla të flokëve tuaj ku keni skaj të ndarë.
Masazhoni mirë dhe lini atë për një natë.
Të nesërmen, lani flokët si duhet me një pastrues të butë të flokëve dhe me ujë normal.
Bëni këtë ilaç çdo natë një ditë para se të lani flokët për 3 herë në javë.
Majat dyshe do të fillojnë të largohen brenda një muaji.
Arsyeja kryesore për skajet e ndara është thatësia në flokë që mund të jetë për shkak të përdorimit të tepërt të aparateve të ngrohjes si drejtues i flokëve etj. Vaselina siguron lagështinë e kërkuar për flokët tuaj dhe trajton thatësinë e flokëve tuaj ndërsa mielli i misrit siguron që flokët tuaj mos duken të yndyrshëm, transmeton 10gjera.com

TRAJTON ZBOKTHIN

përbërësit:
Vazelinë: 1 lugë gjelle (ose sipas kërkesës)
Lemon: 1
1 kapaç dushi
HAPAT
Merrni një lugë gjelle Vaseline në një tas dhe shtrydhni një limon në të.
Përzierini vazelinë dhe lëng limoni së bashku.
Aplikoni këtë përzierje në kokën tuaj dhe masni për 15 minuta.
Pas masazhin, mbuloni flokët tuaj me një kapuç dushi dhe e lini këtë përzierje ashtu siç është, transmeton 10gjera.com
Të nesërmen, lani flokët me një pastrues të butë të flokëve dhe me ujë normal.
Bëni këtë ilaç 2 herë në javë për 2 muaj për të hequr qafe zbokthin.
Vaselina siguron lagështirën e kërkuar tek kokës dhe trajton zbokthin, sepse koka e thatë mund të jetë një nga arsyet për zbokthin. Lemon është i njohur për pronat e tij të zbutjes së zbokthit që ndihmon në heqjen e zbokthit.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

(Visited 774 times, 1 visits today)
Top