Sexta-feira, 24/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shpjegimi shkencor i hixhames

Shpjegimi shkencor i hixhames

hixhame a
Cupping therapy ose Hixhama eshte perdorur edhe ne kuptimin per te hapur ‘Meridianeve te Trupit’ .

C’jane Meridianet?

Meridianet jane kanale ne trupin tone neper te cilat energjia kalon ne trupin tone tek cdo pjese e trupit gjer ne organet dhe indet me te thella te tij.

Kemi pese Meridiane ne shpine te te cileve kur jane te hapur lejojne te penetroje dhe te udhetoje energjia ne te gjithe gjatesine e trupit.Eshte zbuluar qe Hixhama apo Cupping eshte metoda e vetme me e mira per hapjen e ketyre Meridianeve te bllokuara.

Si dhe eshte vertetuar plotesisht qe Hixhama efecton trupin deri ne thellesine 10cm te tij nga vendi I hixhames,duke shkaktuar keshtu pastrimin e trupit nga toxinat e ndryshme,aktivizuar gjendrat limfatike pergjegjese per imunitetin,duke pastruar kolonin e bllokuar,aktivizon dhe pastron venat.Cupping apo Hixhama ,pastrimin e njollave te ndryshme ne lekure ,dhe mjekon venat varikoze pa tromboza.

Cupping ose hixhama eshte metoda masazhuese me emira deri tash per indet e thella.

Hixhame eshte nga metodat me te mira te perdorshme dhe mbrojtese per shendetin e familjeve tona prandaj le te behet metoda e jetes tone per nje shendet cilesor .
Metodat e aplikimit me kupat plastike eshte me modernja dhe kupat jane te shumellojshme dhe praktike ne perdorim.

Al Hixhame

Hixhama: ose Anglisht “Cupping Therapy” eshte nje tradite autentike e Profetit Muhammad (paqja qofte mbi te) qe eshte perdorur qe nga koha e tij me nje sukses te paarritshem ne fushen e kurimit te semundjeve te ndryshme njerezore.

Allahu i madherishem ne suren Al-Najm thote: “Dhe Ai nuk flet per deshirat e veta. Por eshte nje frymezim i inspiruar,…….”

Nga perkthimi I lartpermendur I verseve ne kemi kuptuar qe cdo gje qe na shpjegohet dhe kerkohet nga Profeti Muhammad a.s, qe eshte vertetuar se eshte korrekte ne duhet ta pranojme si pjese te Islamit dhe pjese e vepres se Profetit a.s.

Shikoni se cfare thot Muhammadi a.s “Nuk ka as edhe nje semundje te vetme per te cilen nuk ka nje kure, nje ilac,pervec vdekjes e cila nuk kurohet”

Dhe nje nga mrekullite ne fushen e trajtimit te semundjeve qe sjell per ne Profeti yne a.s eshte dhe Hixhama, ose anglisht “Cupping Therapy”.

Nje numer I madh Hadithesh jane sjelle nga Profeti Muhammad lidhur me Hixhamen, disa nga keto thenie apo hadithe jane vertetuar edhe nga I madhi shkencetar teolog me origjine shqiptare Nasirudin AL-Albani me te tjere.

Ajo qe pranohet anonimisht ne menyre te prere eshte se vete Profeti Muhammad (paqja e Allahut qofte mbi te) ka praktikuar Hixhamen tek bashkekohesit e tij dhe ka inkurajuar me te madhe te tjeret ta bejne pas tij ne gjitha koherat. Eshte dokumentuar gjithashtu qe Ai paguante per doktorrin I cili bente per Profetin hixhama.

Pra C’eshte Hixhama Ekzaktesisht?

Hixhama eshte nje metode historikisht e vjeter trajtimi e cila eshte perdorur per kurimin shume situatave te ndryshme shendetesore ne gjithe boten ne Lindje dhe ne boten me culture Perendimore duke dhene rrezultate te larta kurimi.

Semundjet e lidhura me crregullime te gjakut, si Hipertensioni arterial, problemet rheumatizmale si Artritet e ndryshme, demtimet dhe dhimbjet e nervit shijatik os ishiazit,dhimbjet reumatike te belit qafes me natyre rteumatike apo traumatike, Migrenat me origjina ate ndryshme, Problemet Psicike Te Natyrave Te Ndryshme Si Ankthi Stresi, Depresioni,Si Dhe Probleme Tjera Mentale e Psiko Fizike.
Gjithashtu eshte provuar me sukses trajtimin e sterilitetit femeror e mashkullor .

Per efektet e hixhames kan filluar te merren edhe shkencetaret ne qendra te ndryshme shkencore te botes per te kuptuar me hollesisht ate qe po ndodh pas aplikimit te hixhames me qellim qe ajo te futet edhe ne programet shkollore universitare si mjet kurimi ne shkollat e edukimit mjeksor ne bote.
P.sh Nje Studimi I Tille Po Behet Nga Stafi Kerkimor Shkencor I King College London (British Cupping Society). Ky kerkim shkencor kishte pare effecte te mrekullueshme gjate trajtimit masiv te Dhibjeve Te Gjurit me anen e Hixhames “Cupping Therapy”.

Historia dhe origjina e hixhames:

Tradicionalisht, cupping therapy ose hixhama eshte praktikuar ne te gjitha kulturat ne nje forme ose ne nje tjeter.

Ne Britani praktika e hixhama terapise daton shume heret qe me themelimin e revistes mjeksore “the Lancet” qe iu dha ky emer pas aplikimit te hixhames ne kte vend.

Nje lancet do te thote nje pjese instrumentale e kirurgjise e cila perdoret per te cliruar sasine e tepert te gjakut te mbledhur gjat operacionit ose pas tij si p.sh prerjes se lehte te venave per te cliruar vendin nga grumbullimi I gjakut.

Emri arabik per cupping eshte Al-hixhamah qe do te thote rduktimin ne permasa p.sh kthimin e trupit ne gjendjen e tij natyrale.

Praktika e hixhames ka qene pjese e kultures se Lindjes se Mesme per mijera vite qe daton qe ne kohen e Hipokratit .

Ndersa ne Perendim starton si metode me ardhjen e cultures se Egjyptianeve te lashte kur ata sollen ne Evrope, librat shkencore medical te zhvillimit te tyre, si Ebers Papirus,te shkruar afersisht rreth vitit 1550 para krishtit.

kush mund të përfitoj?

Sëmundjet që mund të perfitojnë nga aplikimi i Hixhames:

• Dhimbjet e kokes
• Dhimbjet e shpines
• Dhimbjet e kyceve dhe muskujve
• Infertiliteti
• Çrregullimet seksuale te ndryshme
• Semundjet reumatike
• Hypertensioni arterial
• Infexionet e gjirit
• Djeresitjet naten
• Ftohjet e sinuseve
• Insomnia(pagjumesia) si dhe mungesa e nuhatjes.
• Pika ne tru
• Temperaturat e larta
• Kapslleku e diarrhea,barkqitja
• Dhibmjet e gjoksit
• Asthma bronkiale
• Semundjet e gjakut

(ditet e preferuara 17,19, dhe 21 te cdo muaji henor)

Perzgjodhi dr. Rexhep Etemi

(Visited 516 times, 1 visits today)