Segunda-feira, 16/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shpëlarje e kokës me gjethet e dafinësë parandalon zbokthin

Shpëlarje e kokës me gjethet e dafinësë parandalon zbokthin

Laurus nobilis (dafina)

Dafina është një bimë e dobishme, e cila shpesh përdoret si erez, por me sa duket mund të ofrojë përdorime të shumëfishta.
Ju mund të gjeni lehtësisht dafinat në tregje dhe në dyqanet e ushqimore. Ja çfarë mund të trajtojë:
•Problemet nervit ishatic
• Dhimbje koke dhe migrenë
• Dobësi dhe energji të ulët
• Cistet
• Spazma
• Artritin
• Infeksionet e lëkurës
• Dhimbje barku dhe gazra
• Gërhitjen
• Simptomat para menstruacioneve
• Depresioni
Të gjitha që duhet të bëni për të shijuar këto përfitime është pirja e çajit të dafinës, e cila përgatitet si më poshtë:
përbërësit:
30 gram gjethe të thata dafine
Uji
Udhëzime:
Shto gjethet e thata sapo uji vlon, dhe lërini për disa minuta. Pastaj, hiqni enën nga nxehtësia, mbuloni atë dhe lëreni të ftohet. Për efektet më të mira, pini çajin e dafinës dy herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Gjethet e kësaj bime janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe posedojnë këto veti mjekësore:
– Lehtëson dhembjen. Për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve, ziej 5 gjethe dafinne në 1 litër ujë dhe shtoni atë në vaskë e mbajeni për 15 minuta.
– Këto gjethe janë të pasura me hekur, kalium, vitaminë C, A, kalcium, magnez dhe mangan.
– Ato ndihmojnë tretjen, dhe trajtojnë ulcera stomaku, dhimbje barku dhe fryrje.
– Qetësojnë dhimbjen e artritit. Thjesht lyeni me vajin e këtyre gjetheve nyjet e prekura.
– Për të trajtuar infeksionet e lëkurës, aplikoni një kompresë të ngrohtë me lëngun gjetheve të dafinës në zonën e prekur. Gjethet e dafines kanë veti të fuqishme antibakteriale dhe antifungale.
– Çaji i gjetheve të dafinës lufton sëmundjet e frymëmarrjes, kollës, gripin dhe ftohjet. Vendosni fasha të ngrohta në gjoks me lëngun e marrë nga zierja e dafinës.
– Gjethet e dafinës janë të dobishme në rastin e diabetit, pasi ato rregullojnë nivelet e sheqerit në gjak.
– Shpëlarje e kokës me gjethet e dafinësë parandalon zbokthin.

(Visited 241 times, 1 visits today)