Terça-feira, 5/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shpejtesia e mesyshit eshte me e madhe se sa shpejtesia e xhineve

Shpejtesia e mesyshit eshte me e madhe se sa shpejtesia e xhineve

MARRJA MESYSH Tema : Syri i keq (nga hasedi / zilija)

Syri ben deme shume te medha, Profeti Muhamed sel All-llahu alejhi we selam ka thene: Me shume qe vdesin njerezit ne umetin tim eshte per shkak te syrit.
Eshte fuqia me e madhe ne toke per te prishur e shkaterruar.
MEsyi ndodh edhe ne sende.
Profeti Muhammed Sel All-llahu alejhi we slema ka thene Eshte dicka reale qe ndodh ne te vertete, edhe malin e shkaterron!.

Mesyshi eshte shikim qe leshohet nga nje person me (zili, urrejtje, dashuri, çudi).
Nuk ka te bej me tipet e njerezve, I keq apo i Mire kjo gje ndodh.
Nga dashuria ka ne shume forma si psh , per burrin ose e kunderta per femijen per dike e per shume arsye qe kane lidhje me dashurine.
Nga zilia per shkak se nuk e ka vete ate qe posedon tjetri dhe keshtu ndikon ne ate miresi qe i ka dhene ALL-LLAHU.

Ngjarja e pare qe ka ndodhur ne histroine e njerezimit eshte ajo midis iblisit (lanetullahi alejh) dhe ademit alejhi selam.
Llojet e mesyhit jane 2 llojesh thote shejhu i nderuar Iben Kajim el xheuzije qe ALLAHU e mesirofte.
1. Nga njerezit
2. Nga xhinet
Por kemi edhe nje te 3-te qe eshte ai nga kafshet, ndodh nepermjet shikimit , prekjes, nuhatjes, degjimit.

Nga ana e xhineve ndodh dhe eshte me i shpejt sesa depertimi i shigjetes tek njeriu Profeti Muhammed sel All-llahu alejhi we selam pa nje grua qe kishte nje shenje ne fytyre dhe tha Kendoini kesaj gruaje sepse eshte marre me sysh nga xhindet, Iblisi dhe pasardhesit e tij marrin mesysh.

(kurse kete po e shtoj nga eksperienca personale, ne qytetin tim, ka qene nje njeri qe tani ehamdulilah eshte bere musliman, dhe ka qene xhindesha e dashuruar marrezisht pas tij, dhe kjo per te treguar qe xhindet jo vetem qe mund te marrin mesysh, pra te çmojn apo te ken zlili njerezit por edhe mund te bien ne dashuri All-llahu na ruajt All-llahu na ruajt, All-llahu na ruajt)

Nga kafshet jane 2 lloje , nga 2 lloje gjarperinjsh qe kur e shikojn njeriun ,njeriu vdes dhe kur shikojn nje femer shtatezene ajo aborton , verbohet.

1-Gjarper me dy viza te zeza mbi shpine (nga ky lloj vdes)
2-Gjarper ne formen e gishtit e shkeputur (ky lloj verbon, shkakton abort tek femrat)
Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka dhene urdher qe keta dy lloj gjarperinjsh te vriten.
Dhe mesyhi mund te ndodhi edhe nga qente, sepse mund te kene xhinde.

Forca qe ka marrja mesysh
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° °°°

Ishin dy shoke qe kishin bageti e njeri ja ha mesysh tjetrit dhe ato ngordhin dhe tjetri nga inati qe i beri shoku shkon tek ai qe kishte nje pallat 6 katesh te porsaperfunduar dhe e shkaterron ate vetem duke e pare.
Ne kohet perpara I linin njerzit 3 dite pa ngrene dhe per te qene te forte per te marrur mesysh dhe e dergonin tek ai person qe deshironin ta merrnn ne sysh si psh ne pasuri bageti etj.
Ne kohet e sotme ajo qe esht eme e zakonshmja eshte semundja e kancerit , Nje ngjarje tjeter ku shoku shokun e merr mesysh me cudi dhe atij i bie te fiket.

Personi qe mori me sysh mori abdes dhe lau rrobat e brendeshme nga mesi e poshte me ujin e tyre (te abdesit dhe rrobes se brendeshme qe prek auretin) Ia hodhen te semurit dhe ai u çua ne kembe.

Fuqia qe ka njeriu mund te vrasi dhe veten , Shpejtesia e mesyshit eshte me e madhe se sa shpejtesia e xhineve.
Ndodh qe duke folur ne telefon nga lindja ne pernendim dhe flet per nje çeshtje dhe nuk thua MASHA-ALL-LLAH , dhe mesyshi kalon nga nena tek fmemija i saj kur eshte shtatzane.
Mesyshi ndikon ne pune, ne floke ne pamje , ne fe, ne adhurim etj.
Ne te dukshme dhe te padukshme.
Ndikon ne jeten bashkshortore, ne familje e ne fis.

Profeti sel All-llahu alejhi we selam ka thene,
“mesyshi eshte i vertet, mund ta fusi njeriun ne varr e devene ne vorbe.)

Mund te ndodhe edhe me zogjt ne ajer dhe kete e kemi pare me sy, Tek bimet , pemet, dhe mbi te gjitha llojet e sendeve.
E mund te ndodhin ne ato gjera qe terheqin shikimin.
Syri jone ka disa rreze qe vine nga nje energji e brendeshme qe njeriu nuk mund ti shoh dhe leshohen mbi ate gje qe merret mesush pa e kuptuar ose me dije.

(Visited 985 times, 1 visits today)