Domingo, 26/5/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shkenca thotë se fjetja në një dhomë të ftohtë është më e mirë për ju! Nëse nuk e besoni, këtu janë 5 përfitime.Shkenca thotë se fjetja në një dhomë të ftohtë është më e mirë për ju! Nëse nuk e besoni, këtu janë 5 përfitime.

Nëse nuk e besoni, këtu janë 5 përfitime.

1) Ti bie në gjumë shumë më shpejt.
Sa here shkojmë në gjumë, temperaturat tona të trupit bien pak. Kjo do të thotë se nëse dhoma është në një temperaturë të ftohtë, 6-8 gradë celsius, atëherë edhe temperatura jonë natyrale e trupit bie, duke e bërë procesin e rënies në gjumë, shumë më të shpejtë.

2) Ju humbni peshë.
Kur flini në një dhomë me nje temperaturë të ulet, trupi juaj rrit sasine e yndyrnat kafe. Keto djegin sheqernat dhe yndyrnat në trupin tuaj duke prodhuar nxehtësi. Sa më shumë yndyrna kafe keni, aq më shumë peshë mund të humbni.

3) Përmirëson pamjen tuaj
Ndërsa flini në një dhomë me temperaturë të ulet, trupi juaj do të lëshojë më shumë melatonin. Melatonina është një antioksidant i cili është i njohur për efektet e saj anti-plakje. Prandaj, nëse lëshoni më shumë melatonin në trupin tuaj, shanset janë që ju do të dukeni më te rinj.

4) Ju beni ne pergjithesi nje gjume te mire

5) Ul shanst tuaja per tu prekur nga kanceri
Gjaku i pasur me melatonin redukton rritjen e tumorit, ndërsa mungesa e melatoninës në gjak rrit rritjen e tumorit. Pra duam të prodhojmë më shumë melatonin, të cilin mund ta arrijme duke fjetur në nje dhome temperaturë të ulet.

Burimi: Relieved

©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 137 times, 1 visits today)
Top