Segunda-feira, 17/5/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shkatërrimi i armëve kimike, Bushati konfirmon kërkesën e SHBA

Shkatërrimi i armëve kimike, Bushati konfirmon kërkesën e SHBA

Ministri i Jashtëm Ditmir Bushatipranon se autoritetet shqiptare kanë në tavolinë kërkesën e SHBA-së për shkatërrimin e armëve kimike siriane në territorin tonë.

armet kimike shqiperia

Sipas “Le Monde”, Bushatideklaroi gjatë takimit me homologun e tij francez Laurent Fabius, se qeveria shqiptare po studion me kujdes kërkesën e bërë javën e kaluar nga SHBA, por nuk ka marrë ende asnjë vendim për këtë çështje.

“Shqipëria është parë si vend i favorshëm për shkatërrimin e armëve kimike, për shkak të pozitës gjeografike, afërsisë së saj dhe lehtësisë së transportit. Përveç kësaj, Shqipëria ka një përvojë të veçantë në fushën e neutralizimit të arsenalit kimik. Në vitin 2007, ajo u bë vendi i parë që shkatërroi plotësisht arsenalin kimik të akumuluar nga diktatori Enver Hoxha.” shkruan “Le Monde”

Duke cituar drejtorin e Institutit Shqiptar të Çështjeve Ndërkombëtare, Albert Rakipi, “Le Monde” thekson se Shqipëria post-komuniste nuk ka qenë shumë dorështrënguar mbi çështjet e mjedisit. /albeu/

(Visited 17 times, 1 visits today)
Top