Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Shiriti i derrit dhe kurimi i tij

Shiriti i derrit dhe kurimi i tij

mishi i derrit

Shiriti i derrit eshte nje semundje e rende e cila prek zakonisht konsumuesit e mishit te derrit.Krijuesi i gjithshkaje e ka ndaluar ngrenien e tij ne bibel dhe ne Kuran.Shkaqet jane te shumta, nje prej tyre eshte shiriti i derrit.Eshte shume i gjate ne fund ka nje koke me tre nyje me madhesi pak me te vogel se nje veze,ngjitet ne zorre dhe thith gjithe ushqimin.I semuri eshte i dobet pavarsisht se ha mire.

 

Kurimi i shiritit nuk ka mundur te behet me ilace farmacie.Nje forme ideale per shkuljen e kokes se shiritit nga zorra eshte vetem fara e kungullit.Merren 250g fara dhe qerohen duke u hequr vetem levozhgen e trashe dhe jo cipen jeshile qe mbulon faren se ajo eshte ilaci qe duhet.Hahen esell brenda 2oreve.Jashteqitja kontrollohet deri sa te shihet koka e shiritit te derrit atehere nderpritet ngrenia e farave te kungullit.