Quinta-feira, 23/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shikoni sa e demshme eshte nje cigare e vetme…

Shikoni sa e demshme eshte nje cigare e vetme…

Shikoni sa e demshme eshte nje cigare e vetme…

Adoleshentet qe pine duhan kane:

– Tre here me shume gjasa, se ata jo duhanpires, te perdorin alkoolin,

– Tete here me shume te pirur te perdorin mariuanen,

– Dhe 22 here me shume premtues te perdorin kokainen.

– Gjysma e femijeve te botes jetojne ne ambiente me tym duhani

Shendeti

Gjysma e duhanpiresve te rregullt do te vritet nga duhani, duke humbur mesatarisht 16 vite jete.

Duhani shkakton te pakten nje ne shtate kancer ne gjithe boten

Duhanpirja eshte shkaktari me i madh ne semundjet e zemres

Duhanpirja shkakton impotence seksuale mashkullore, burrat ne moshe 30 deri 40 vjec

dhe qe pine duhan kane 50 % ulje te ponteces seksuale.

Grate duhanpirese rrezikojne 4 here me shume ne zhvillimin e kancerit te gjirit

Duhanpirja ne Shqiperi

Afro 4 ne 10 persona jane duhanpires.

870. 000 mije duhanpires jane ne Shqiperi.

Numri mesatar i cigareve te pira ne dite eshte 19. 7 cigare

Duhanpirja ne grup moshen 13 deri 15 vjec eshte 16. 7 %

Ne studentet e fakulteteve mjekesi, stomatologji, farmaci dhe infermieri eshte me shume se 4 ne 10 studente pijne duhan

81 % e duhanpiresve fillojne te pine duhan para moshes 18 vjec.

73 % e duhanpiresve meshkuj duan te lene duhanin

3300 vdekje ndodhin si pasoje e semundjeve qe shkakton duhanpirja

56 % e meshkujve pijne duhan mbi moshen 15 vjec

20 % e femrave te po kesaj moshe pijne duhan.

(Visited 115 times, 1 visits today)
Top