Terça-feira, 6/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Shërimi me vaj karafili

Shërimi me vaj karafili

Dobitë dhe përdorimi:
– Qetëson dhimbjet e dhëmbëve dhe ka efekte pastruese.
– Qetëson dhimbjet e reumatizmës dhe të muskujve, kur përdoret si vaj për lyerje: përzihet në raporte 1:10 me vajin e xhoxhobës, aplikohet në regjionet me dhimbje.

– Përdoret në rastet e sinuzitit dhe kongjestioneve hundore:

Aplikohet një përzierje e këtij vaji në masën 1ml. + 10 ml. vaj kungulli) një lugë e madhe mund të merret çdo ditë për një periudhë një javore.

– Përdoret për aknet (puçrrat e fytyrës).

Një përzierje e 1ml. vaj karafili + 5 ml. vaj livande + 10 ml. vaj i xhoxhobës. Duhet të përdoret çdo ditë pas larjes së fytyrës dhe para gjumi.

– Përdoret në rastet e mosmbajtjes së urinës.
1ml. +10ml.vaj ulliri për tre ditë në jave në një periudhe 4 javore.

-Përdoret në rastet me dhembje dhëmbi.

Vendosni dy pika vaj karafili (eugenol) ne nje topth pambuku steril ; vendosni ne zonen ku ndjeni dhembje. Vaji i karafilit mund te jete toksik nese perdoret pa kriter; mos e kaloni asnjehere masen. Mos e perdorni vajin asnjehere me shume se per tre dite me rradhe.

Përshtati: Mjekësia Islame