Domingo, 11/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shenjat që tregojnë aciditetin e tepërt në trupin tuaj!

Shenjat që tregojnë aciditetin e tepërt në trupin tuaj!

Aciditeti prek çdo organ në trupin e njeriut. Lekuren tone, stomakun, veshkat, melcine, zemren, trurin, eshtrat dhe mushkëritë. Për më tepër,trupi yne bëhet vend i mbarështimit per viruset dhe sëmundjet mund të shfaqen me lehtësi.

Kur trupi është acid, shumë minerale, enzima dhe vitamina eliminohen nga organet dhe eshtrat e rëndësishme. Ky gjendje behet shkak për zhvillimin e osteoporozës sepse kaliumi, magnezi, kripa,kalcium, mineralet dhe vitamina të tjera esenciale hiqen, eliminohen ose zvogëlohen nga kockat dhe trupi i njeriut. Si rezultat i kësaj situate, shumë sëmundje vdekjeprurëse si kanceri fillojnë të zhvillohen.

Mishi, produktet e qumështit, ushqime të përpunuara, alkool, kafe , mielli i bardhë dhe sheqeri janë ushqimet qe shtojne acidin.

20 tregues se organizmi juaj është shumë acidik:
Siklet ne muskuj
Mishra te demtuar e te ndjeshem
Qafë e ngurtesuar
Reaksione alergjike
Diabet
Shtim në peshë
Infeksione
Fryrje dhe gazra te teperta
Problemet e lëkurës të tilla si pezmatim i lëkurës, skuqje, puçrra fytyre dhe ekzemë
Mungesa e imunitetit
Infeksionet e veshkave dhe fshikëzës se urines
Problemet kardiovaskulare
Zvogëlimi i qartësisë mendore
Çështje neurologjike të tilla si çmenduria, Parkinson dhe Alzheimer
Osteoporozën
Shqetësimet e sinusit
Lodhje e vazhdueshme
Dhimbje gjoksi
Kollë e vazhdueshme
Mukus i tepert


Këtu janë mënyrat më të mira dhe më efektive për të neutralizuar acidin:
Uji i ngrohtë me limon në mëngjes balancon nivelet e acidit.
Rritni konsumin e bishtajoreve, fasuleve, farave, arrave, frutave dhe perimeve!
Mos harroni se stresi dhe zemërimi gjithashtu prodhojnë aciditet. Mundohuni të bëni yoga ose meditim në mënyrë që të qetesoni trupin tuaj.
Perdorimi i sallatrave jeshile dhe lengjeve.
Hiqni kimikatet helmuese nga trupi duke pirë shumë ujë!
Konsumoni një përzierje me nje luge sode buke dhe një gotë uji!
Mos e kaloni kohën tuaj kot, zbatoni këto këshilla në jetën tuaj të përditshme, qëndroni të shëndetshëm dhe ndjeni ndryshimin në trupin tuaj!

http://losingweightdone.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 288 times, 1 visits today)
Top