Domingo, 13/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shenjat më të panjohura që tregojnë se mund të keni krimba parazitare!

Shenjat më të panjohura që tregojnë se mund të keni krimba parazitare!

Infektimi nga krimbat parazitare nuk është ekskluzive për individët që jetojnë në vendet e pazhvilluara. Ju mund të jetoni në një vend shumë të urbanizuar dhe ende keni krimba në zorrën tuaj.Në fakt, mund të jetë shumë e lehtë për këdo që të infektohet. Konsumi i ujit dhe ushqimit të kontaminuar, sidomos mishi që nuk është gatuar shumë mirë, mund të shkaktojë kete problem.

Prania e krijesave të tilla në zorrë nuk mund të japë asnjë shenjë apo simptomë. Ndonjëherë ka njerëz me krimba parazitare në to që ndihen vazhdimisht të sëmurë, duke përjetuar të gjitha llojet e gjëndrave gastrointestinale, si dhe jo-gastrointestinale.

Më poshtë do të hasni disa shenja treguese se mund të keni krimba ne zorre:

Ju gjithmonë ndiheni të lodhur

Krimbat parazitare quhen të tilla, sepse ata jetojnë dhe ushqehen me një organizëm tjetër,tek ju. Natyrisht, ata vjedhin disa nga ushqyesit në ushqimin që hani, duke ju lënë shumë pak.

Ju vazhdimisht ndjeheni të uritur

Është e mundur që ka krimba të neveritshem që banojnë në zorrën tuaj, që festojnë për ushqimin që hani. Për më tepër,ato mund t ju shkaktojne humbje peshe.

Ju përjetoni të gjitha llojet e problemeve të tretjes

Për shkak se krimbat parazitare ndodhen në zorrë, nuk vjen si një surprizë pse infektimi mund të sjellë një shumëllojshmëri të gjerë të problemeve në lidhje me sistemin e tretjes. Disa nga gjërat që mund të ballafaqoheni rregullisht përfshijnë dispepsi, të përziera, të vjella, dhimbje të barkut, gaz të tepërt, fryrje, dhe diarre ose kapsllëk.

Ju ndiheni të dëshpëruar ose apatikë

Është për këtë arsye, të kesh krimba parazitare në barkun tënd shpesh mund të të coje në depresion. Disa njerëz ndihen apatikë. Pra, nëse ndjeheni te deshperuar dhe nuk keni idenë pse, keni të drejtë të dyshoni se krimbat kanë kohen e tyre me te mirë në zorrë.

Ju keni anemi

Krimbat parazitës marrin lëndë ushqyese në trupin tuaj. Është shumë e mundshme që ju të vuani nga anemia e mungesës së hekurit për shkak të kësaj. Si rezultat, ju keni tendencë të keni shenja dhe simptoma të ndryshme që lidhen me çrregullimin e gjakut, siç janë lëkura e zbehtë, gulçimi, palpitacionet, marramendja dhe lodhja.

Nëse dyshoni se keni krimba parazitare , është mirë të vizitoni nje mjek. Ai ose ajo do tju kërkojë që të kryeni teste të caktuara laboratorike në mënyrë që të identifikohen llojet e krimbave që banojnë në bark. Identifikimi i duhur është me rëndësi të madhe në mënyrë që të mund tju jepet trajtimi i duhur
/©gatuajshendetshem.com
përktheu j.memeli/

(Visited 286 times, 1 visits today)
Top