Quinta-feira, 25/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shenjat e mesyshit por edhe magjise

Shenjat e mesyshit por edhe magjise

Shenjat e mesyshit por edhe magjise:
hapja e gojes vazhdimisht, gropesine kur nuk eshte i ngopur, panderprere; kruajtja; peshtyerja panderprere; pucrratne trup; shenja ne forme syri ne trup; temperatura pa shkak ose te ftohtet pa shkak; ngushtimi i gjoksit; pertaciadhe keputja; ngacmimet (vesveset) ne koke; shendoshja e tepert tek ai qe nuk ha shume; disa raste te kancerit; disa gjendje si cmenduria, frika, etj; harresa, mosvendosmeria, kotja kur lexon Kuranin famelarte, ose kurdeshiron te besh ndonje pune, teshtima pa shkak; renia e flokeve, sidomos tek grate; shfaqja e njollave te zeza poshte syrit kur nuk je i lodhur; ndryshimi i ngjyres se fytyres pa lodhje; dhimbja e panderprere e kokes pa shkak; shfaqja e njollave blu ose kafe pa shkak ne lekure ne kofshe, ose dhimbje nga stomaku pa shkak dhe me aciditet, probleme me zorren e trashe, rrjepja e lekures nen sqetull ose ne auret, deshira per te dale prej shtepie sidomos ne kohen e akshamit, ndjesia e vdekjes, e pesimizmit; ne gjume: sheh te vdekur, mace ne pergjithesi, hardhuca, nje grua te mbuluar qe te sheh, sy cfaredolloj ngjyre, degjon ne gjume qe te thuhet se ke sy; ne jete: kur ke semundje te renda te njepasnjeshme dhe doktoret i thone qe s’e dine shkakun; kur trupi nuk sherohet nga ilacet; milingonat ne shtepi, kur nuk kane vend nga te futen, pa shkak; buburrecat, furtare; te qaret e femijes, sidomos nese shkon ne shtepine ndokujt;

 

(Visited 380 times, 1 visits today)
Top