Segunda-feira, 24/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shenjat e anemisë dhe ushqimet që duhet perdorur

Shenjat e anemisë dhe ushqimet që duhet perdorur

Shenjat e sëmundjes
1- Lodhje
2- Takikardi
3- Zbehje
Ushqimet
1- Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C
2- Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile
3- Fiku, shalqini dhe luleshtrydhja, efikase për të trajtuar aneminë
4- Anemia shkaktohet si pasojë e një ushqimi të keq
5- Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë
6- Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.
7- Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke
8- Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja
9- Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu çdo ditë 10 – 15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20 – 25 ditë.

(Visited 275 times, 1 visits today)
Top