Domingo, 13/6/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

SHBA-ja kreu një tjetër testim të sistemit të mbrojtjes anti-raket

SHBA-ja kreu një tjetër testim të sistemit të mbrojtjes anti-raket

Shtetet e Bashkuara për herë të parë testuan elementët e sistemit të mbrojtjes antiraket, duke lëshuar nga deti njëherazi dy raketa interceptore me koka që shkëputen në drejtim të objektivit, njoftoi Pentagoni.

anti raket test shba
Raketa-shënjestër u lëshua nga baza në ishujt Hawaii. Kryqëzori raketor “Lake Erie”, i ndodhur në Oqeanin Paqësor, e ndoqi objektivin dhe lëshoi në drejtim të tij dy raketa, njëra prej të cilave goditi mbushjen luftarake që u shkëput nga raketa-shënjestër.

(Visited 54 times, 1 visits today)
Top