Sábado, 1/10/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

SHBA dhe Irani shtrëngojnë duart

SHBA dhe Irani shtrëngojnë duart

irani

Ministri i Jashtëm i Iranit Xhevad Zarif ka shtrënguar duart për herë të parë me homologun e tij amerikan John Kerry, gjatë qëndrimit të tyre në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së. Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për çështjet e jashtme dhe të sigurisë, Ketrin Eshton tha se ata kishin bërë një diskutim të konsiderueshëm rreth asaj se cilët janë hapat e duhur për të shkuar përpara me bisedimet për planin bërthamor të Iranit. Kjo është shenjë se Irani dhe SHBA kanë filluar ti renovojnë marëdhëniet e tyre të ngrira, të cilat deri tani kanë rezoltuar me sanksione ndaj republikës iraniane. /mesazhi/

(Visited 34 times, 1 visits today)