Terça-feira, 6/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

SHBA, aksidentohet treni me lëndë toksike

SHBA, aksidentohet treni me lëndë toksike

Rreth 100 shtëpi janë evakuar në Luiziana të Shteteve të Bashkuara pasi një tren që transportonte lëndë toksike doli nga binarët.

treni amerike

 Nga treni rrodhi sodium hidroksidi, lëndë që mund të jetë fatale për jetën e njeriut nëse thithet me anë të frymëmarrjes.

 Mbi 20 vagona mallrash të trenit në fjalë dolën nga binarët në perëndim të lokalitetit Baton Ruzh, në orën 15:30, me orën lokale, ditën e diel.

 Për fat të mirë inxhinieri dhe makinisti nuk mbetën të lënduar. Për momentin nuk është konstatuar një ndotje e ajrit.