Terça-feira, 27/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Shafrani lufton depresionin dhe mbron qelizat e trurit nga dëmtimet e përhershme

Shafrani lufton depresionin dhe mbron qelizat e trurit nga dëmtimet e përhershme

Një substancë krejtësisht natyrore mund t’i zëvendësojë antidepresivët. Shkencëtarët amerikanë kanë vërtetuar se shafrani mund ta zvogëlojë rrezikun e depresionit dhe t’i lehtësojë simptomat.

Ndikimi i shafranit ne sistemin nervor qendror (SNQ) ka rendesi te vecante, per arsye se ndikon ne parandalimin e dridhjeve trupore te njohura si semundja e Parkinsonit, dhe ndikim te madh ne problemet e te humburit te memories, e njohur si semundja e Alzajmerit.

Per shkak te permbajtjes se kompleksit te vitamines B, gjegjesisht vitamines B6, ajo perdoret per pagjumesi dhe si qetesues.

Përbërsit aktivë të shafranit mund të largojnë problemet me lukth, vështirësitë te personat rezistentë ndaj insulinës, pastaj të depresioni, sindroma premenstruale dhe ankthi.

Përbërësi kryesor në mëlmesën indiane të shafranit, potencialisht do të mund të mbronte qelizat e trurit nga sëmundjet që përfshijnë inflamacionet e qelizave nervore, si skleroza multiple.

(Visited 134 times, 1 visits today)