Quarta-feira’, 27/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Senna Al Makki – Gjethet e Senës

Senna Al Makki – Gjethet e Senës

Senna Al Makki – Gjethet e Senës

Gjethet e Senës janë të dobishme për kapsllëkun,humbje të apetitit,mostretje ,ankime të mëlqisë,probleme të barkut,zgjerime të shpretkës,tifoide,verdhëz,anemi,malarie,sëmundje të lëkurës,leprozë,simptoma të helmimit,frymëmarrje e vështirë,djersë me erë,sëmundje të mushkërive,bronkit,tumore.

Dr.Muhammed Ali Al-Baar ka shkruar një artikull mbi Senën dhe virtytet e saja sipas Sunnetit dhe ai ka folur shumë për përfitimet e tij mjekësore. Ndër të tjera ai tha: Senna konsiderohet si zbutës në sistemin e tretjes dhe nuk është e rrezikshme.

Punon direkt në zorrën e trashë.Eshtë një laksativ efektiv dhe është një ilaq i mirë pa asnjë efekt anësor,i balancuar dhe i thatë. Ka efekte të dobishme që përfshijnë punën kundër mendimeve dëshpëruese,carjet në këmbë,tension në muskuj,përhapja e flokëve,zgjeben,puqrave dhe kruarjeve. Nëse përzihet me vaj ulliri dhe pihet,ajo i nxjerr materialet e pavlera.

Eshtë gjithashtu efektive kundër dhimbjeve në shpinë dhe ije. Një nga karakteristikat e Senës është se ajo largon dhe nxjerr lëngun e verdhë-jeshil që është bërë në mëlçi dhe gëlbazës,poashtu forcon zemrën. Eshtë gjithashtu e dobishme në rastin e dhimbjeve të kokës dhe epilepsisë. Largon hemoroidet,është e dobishme për kapsllëk.

Nuk ka ndonjë laksativ në farmaci që nuk përmban senna. Nuk ka dyshim që Senna është laksativ më i miri në dispozicion. Këto janë sëmundje të njohura dhe Profeti Alejhi Selam ka thënë që Senna është shërim për cdo gjë përveq vdekjes dhe tha nëse vdekja do të kishte shërim do të ishte Senna. Mos harroni,të gjitha ilaqet dhe shërimet janë prej Allahut ,kështu që bëni nijetin (qëllimin) : O Allah cfardo që më shqetëson mua,jepi atyre udhëzimin dhe më shëro mua plotësisht nga cdo lloj sëmundje.

Nuk është e nevojshme të recitohet për pacientin ose që pacienti të bëjë dush me ujë të kënduar me Kuran. Trajtimi qëndron në pirjen e qajit për disa ditë. Ne përdorim Sana Makki (nga Meka) e cila quhet edhe Sana Haram (nga vendi i shenjtë) Emërtimi shkencor është Ammoniac Gum.

Në vendin tonë (Shqipëri,Kosovë,Maqedoni) mund të gjindet lehtë me emrin Qaj Sene,Gjethe të Sennës nëpër farmaci. Kjo është një bimë mjekësorë që shkakton diarre dhe përdoret për të kuruar pacientët që kanë ngrënë diqka të dëmshme ose për dietë.