Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

SEMUNDJET E SYVE DHE MOSSHIKIMI MIRË

SEMUNDJET E SYVE DHE MOSSHIKIMI MIRË

HABETU SEVDA – FARA E BEREQETIT (fara e zezë)

Allahu xh.sh. thote ne Kur’an:

“…dhe asaj i eshte dhene çdo send…” (En Neml, 23)

Profeti(s.aw.s) ka thene:

“Me te vertete perdoreni faren e zeze,ajo eshte sherim per cdo semundje pervec vdekjes”

Sahihu Buhariut 7:591

SEMUNDJET E SYVE DHE MOSSHIKIMI MIRË:

Gjysmë ore para se të shkoni për të fjetur lyeni kapakët dhe lëkurën e syve me vaj të farës së zezë. Eshtë e preferueshme që njëkohësisht dhe me lyerje të pini dhe përzierjen e cila përbëhet nga një lugë kafeje me vaj të farës së zezë në një gotë me lëng karote. Rezultatet do të duken që në muajin e parë.